.
aktualnosc obraz

ZASMAKUJ W POLSKIM WINIE – Pałac Mierzęcin

2023-09-18

Kiedy posadzono przypałacową winnicę w Mierzęcinie była ona jedną z największych w Polsce. Dobrze zaplanowana i profesjonalnie prowadzona, do dziś pozostaje w czołówce najciekawszych przedsięwzięć winiarskich w naszym kraju.Pałac Mierzęcin to miejsce z bardzo długą tradycją. Od wielu lat buduje się tam również tradycje winiarskie. W czasie kiedy posadzono przypałacową winnicę była ona jedną z największych w Polsce. Dobrze zaplanowana i profesjonalnie prowadzona, do dziś pozostaje w czołówce najciekawszych przedsięwzięć winiarskich w naszym kraju.

 

 

Mierzęcińskie wina swoją jakość zawdzięczają dbałości o winne krzewy połączonej ze specyfiką siedliska i mikroklimatu oraz umiejętnej winifikacji i długiemu dojrzewaniu.

Główne uprawiane odmiany to: kernling, riesling, roter riesling, souvignier gris, muscaris, solaris, seyval blanc, pinot noir, rondo.

 

 

Pałac Mierzęcin posiada pełną, ciekawie rozbudowaną ofertę enoturystyczną z: noclegami w przepięknie urządzonych wnętrzach, SPA z zabiegami wykorzystującymi produkty z winorośli - w tym kąpiele w winie, salą do degustacji wina, dwiema restauracjami z menu korespondujące z tamtejszymi winami, infrastrukturą dedykowaną miłośnikom jazdy konnej, niesamowitymi wnętrzami krajobrazowymi starego parku i ogromem ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolicy.

 

 

NOOLE BLANC INTENSE 2022

Wino o dość intensywnej żółtej barwie, o ciemno słomkowym odcieniu. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i średniej lepkości.

Pachnie intensywnie; owocami egzotycznymi, mirabelkami, gruszkami i nutami kwiatowymi.

Smakuje średnio intensywnie; muszkatowo, owocami egzotycznymi, gruszkami i brzoskwiniami.

Ma delikatną kwasowość. Jest średnio cieliste.

Przyjemne do picia solo. Dobrze łączy się z potrawami na bazie wytrawnego, kruchego ciasta. Pasuje do średnio pikantnych krowich serów dojrzewających. Producent poleca je także do dań kuchni azjatyckiej.

 

SEYVAL BLANC 2022

Wino o mało intensywnej jasno żółtej barwie, o słomkowym odcieniu. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; słodkimi białymi i żółtymi owocami z nutami kwiatowo - ziołowymi oraz delikatnym niuansem przywodzącym na myśl wanilię.

Smakuje średnio intensywnie; słodkimi białymi i żółtymi owocami (jabłka, renklody), z niuansem wanilii i odrobiną trawiastej ziołowości.

Wino z dobrym balansem, przesuniętym lekko w stronę słodkości, średnio cieliste.

Przyjemne do picia solo. Pasuje do lekkich sałatek i potraw z chudych ryb. Warto spróbować go do tarty na kruchym cieście, z zielonymi szparagami. Pasuje do średnio intensywnych serów kozich.

 

JUBILÉ PARCELA 84-102 R 2021

Wino o średnio intensywnej jasno żółtej barwie, o cytrynowo - słomkowym odcieniu. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; cytrusami, brzoskwiniami i gruszkami.

Smakuje średnio intensywnie; jabłkami, gruszkami, cytrusami i brzoskwiniami z odrobiną nut ziołowych i kwiatowych.

Charakteryzuje je niska kwasowość i przyjemna cielistość. Jest dobrze zbalansowane.

Przyjemne do picia solo. Pasuje do potraw z sosami na bazie śmietany (szczególnie do makaronów). Dobrze podkreśli smak delikatnie przyrządzonych białych mięs. Warto spróbować go na przykład do cielęciny i królika w śmietanie. Będzie pasować do delikatnych krowich serów dojrzewających. Producent poleca je również do owoców morza.

 

JUBILÉ ROSE PARCELA 31-50 RR  2021

Wino o intensywnej, różowo - karminowej barwie. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; dojrzałymi czerwonymi owocami: wiśniami, czereśniami, malinami.

Smakuje średnio intensywnie; wiśniami, malinami, czereśniami i konfiturami z czerwonych porzeczek, z lekkim niuansem waniliowym.

Kwasowość przyjemnie, wyraźnie wyczuwalna. Wino jest dość cieliste.

Przyjemne do picia solo. Dobrze nadaje się na aperitif. Pasuje do delikatnie przyrządzonych białych mięs, pieczonych i grillowanych warzyw korzeniowych, tłustych ryb w cięższych wydaniach. Sprawdzi się do łagodnych, tłustych, krowich serów dojrzewających. Producent poleca je również do lekkich sałat.

 

NOOLE NOIR 2020

Wino o intensywnej, czerwonej barwie z lekko brązowawym odcieniem. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; czarnymi porzeczkami, aronią, wiśniami z pestką.

Smakuje średnio intensywnie; wiśniami, czereśniami i borówkami, z lekkimi nutami dymnymi.

Kwasowość jest średnio intensywna, taniczność nie bardzo wysoka. Można wyczuć niuans goryczki.

Wino przyjemne do picia solo. Dobrze pasuje do cięższych wędlin i czerwonych mięs, w tym niektórych wersji dziczyzny i wołowiny. Dobrze odnajduje się w towarzystwie tłustych, średnio pikantnych dojrzewających serów krowich. Producent poleca je także do cielęciny, kaczki i pasztetów.

 

NOOLE ROUGE RESERVA 2013

Wino o intensywnej, ciemno czerwonej barwie. Czyste i klarowne, o wyraźnej gęstości i podwyższonej lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; bardzo dojrzałymi czerwonymi owocami (wiśnie, borówki, czereśnie) i konfiturami wiśniowymi, z delikatnymi nutami kwiatowymi przywodzącymi na myśl hiacynty.

Smakuje średnio intensywnie; bardzo dojrzałymi czerwonymi owocami (borówki, wiśnie) i konfiturami wiśniowymi, z delikatnymi nutami dymnymi oraz kwiatowymi przywodzącymi na myśl hiacynty. Kwasowość mało intensywna, taniczność zdecydowana, ale gładka i przyjemna. Można wyczuć niuans goryczki.

Wino przyjemne do picia solo. Dobrze pasuje do cięższych czerwonych mięs. Producent poleca je do grillowanego steka i policzków wołowych. Warto spróbować go z pasztetem umiejętnie doprawionym majerankiem i liściem laurowym oraz z dobrą kaszanką (bez cebuli). Dobrze odnajduje się w towarzystwie tłustych, średnio pikantnych dojrzewających serów krowich.