.
Sobota w TRAKCIE WINNYM w Żaganiu

Sobota w TRAKCIE WINNYM w Żaganiu



degustacja
Kiedy
2022-07-09 16:00
Dostępność
publiczne
Wstęp
wolny
Media
facebook

Sobota w tajemniczych podziemiach zabytkowego Zespołu Klasztornego Kanoników Regularnych?
W sobotę, 9 lipca, w godzinach od 16.00 do 19.00 zapraszamy do Żagania na Dzień Otwarty Traktu Winnego.
W jego trakcie będzie można poznać proces produkcji wina, sposób jego przechowywania, historię winiarstwa w Żaganiu i okolicy, jest też minimuzeum winiarstwa.
Zwiedzanie, oprowadzanie (wstęp wolny), dla chętnych degustacja win z Winnicy Saganum (płatna) i ciasto z wiśniami z ogrodu przy winnicy. Serdecznie zapraszamy!
Dla chętnych o godz. 16 możliwość zwiedzenia całego opactwa (za dodatkową opłatą).
Na co dzień TRAKT WINNY można zwiedzać indywidualnie (konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna) lub wraz z całym Zespołem Poaugustiańskim (tylko z przewodnikiem, informacje na stronie parafii). Zespół poklasztorny z biblioteką poaugustiańską jest ważnym zabytkiem – historyczną i turystyczną perłą regionu, uznaną za POMNIK HISTORII.
Historia winiarstwa na naszych ziemiach sięga XIII w. Dawniej pierwsze winnice powstawały przy klasztorach. Wino było potrzebne do odprawiania liturgii w kościele. Sieć dróg była słaba, a wino sprowadzane z południowej Europy drogie. W Żaganiu zakonnicy Kanonicy Regularni pojawili się w 1285 roku, przywożąc ze sobą umiejętność uprawy winorośli i wytwarzania wina.
Zakonnikom wkrótce pozazdrościli mieszczanie, którzy zakładali winnice na okolicznych stokach. Największą i najbardziej prestiżową winnicą była Winnica Książęca - cztery hektary winogradów na obecnym wzgórzu z Wieżą Bismarcka.
Dopiero II wojna światowa przerwała trwające od średniowiecza tradycje winiarskie Żagania. Historia lubi jednak zataczać koło, a w tym wypadku zrobiła to podwójnie. W 2017 roku powstała Winnica Saganum. Na oddalonych o 2 km od dawnej książęcej winnicy bożnowskich polach posadzonych zostało 22 tysiące krzewów. Powierzchnia taka sama jak na Winnicy Książęcej – 4 hektary. Co więcej, historyczne zapiski wspominają, że w 1601 roku w folwarku książęcym położonym w Bożnowie przerabiano winogron i wytwarzano wino z dwóch książęcych winnic. Winiarnia Saganum od tego roku zlokalizowana jest w tym samym miejscu, co ponad 400 lat temu (Bożnów 1c)!
Wino wróciło również do żagańskiego klasztoru (zespół poaugustiański). W 2020 roku w piwnicach opactwa powstał Winny Trakt.
Trakt Winny składa się z minimuzeum winiarstwa, sali degustacyjnej i leżakowni win czerwonych z Winnicy Saganum. Tu również leżakują na drożdżowym osadzie wina musujące – żagańskie „szampany” – pierwsze będzie można otworzyć już w sylwestra.
Przyklasztorny ogród został zaś obsadzony szczepami solaris i rondo. Trakt Winny to wspólny projekt księdza kanonika Władysława Tasiora i Winnicy Saganum.
Celem powstania Traktu Winnego jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Żagania, a także zespołu poklasztornego, kultywowanie tradycji winiarskiej Kanoników Regularnych, którzy założyli klasztor i tradycji winiarskich Księstwa Żagańskiego oraz promocja lokalnych produktów.
 
źródło: https://www.facebook.com/events/1181269772742588