.
Czwartki z polskim winem - Winnica Saganum

Czwartki z polskim winem - Winnica Saganum



degustacja
Kiedy
2024-01-25 19:00
Dostępność
publiczne
Wstęp
bilety
Media
facebook

W styczniu spotkamy się z Winnicą Saganum położonej w Dolinie Bobru w Bożnowie (koło Żagania) rozpoczynając cykl Taste The Wine na 2024🍷🍇
Tęskniliśmy, zatem mamy nadzieję, że licznie się w ten dzień ujrzymy🤗

Cena: 150 PLN / os
___

Degustowane wina:

1. Biały Karmazyn, brut, blanc de blanc, 34 miesięce na osadzie
2. Riesling 2022, wytrawny
3. Gewurztraminer, wytrawny
4. Ambro, pomarańczowe, wytrawne
5. Riesling nobilis, półwytrawne, słomkowe, pomarańczowe
6. Pinot noir 2021, wytrawny, 18 miesięcy beczki dębowej
7. Sovinier - souvignier gris, słomkowe, słodkie
8. Solaris nobilis, słomkowe słodkie
9. Niespodzianka z winnicy
___

Rezerwacje:

☎️ +48 609 002 964
💌 poznan@concordiataste.pl

___

Historycznie winnica ta nawiązuje do dawnych winnic z tego rejonu. Została założona w 2017 roku.
Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr, wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy. Tu winnice i sady łagodnie opadają ku rzece. 50 metrów przewyższenia od lustra Bobru do winogradów pozwala uzyskać optymalne warunki do wegetacji winnych gron. Żagań już pod koniec XIII wieku mógł poszczycić się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy.

Wzmianki o pierwszych, świeckich już winnicach pochodzą z XVI wieku. Największa i najbardziej reprezentacyjna książęca winnica powstała w wieku XIX na stokach Weinbergu (Winnego Wzgórza). I właśnie tu, kilometr od tego historycznego miejsca, w 2017 roku została założona Winnica SAGANUM.

Saganum to historyczna, łacińska nazwa Żagania.

W winnicy zasadzono Gewürztraminera, Rieslinga, Solarisa, Souvignier gris, Hibernala, Chardonnay z odmian białych i Pinot noira, Dornfeldera, Rondo, Regent, Pinot Meunier z czerwonych.

W piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych wybudowanego w XIII wieku dojrzewają czerwone wina. Ponad siedemset lat temu mnisi w identyczny sposób przechowywali i starzyli gronowy trunek.

W 2020 roku w klasztorze został otwarty TRAKT WINNY – z minimuzeum winiarstwa, salą degustacyjną i wspomnianą leżakownią win czerwonych i win musujących z Winnicy Saganum. Zaś przyklasztorny ogród został obsadzony szczepami Solaris i Rondo.

 

źródło: https://www.facebook.com/events/731380718655029/