.

Winnica

DWORSKA

Powierzchnia

0,70ha

Rok zał.

2021
Degustacje dog-friendly Zwiedzanie

O nas

    Witamy Państwa w Winnicy Dworskiej w Słupczy koło Sandomierza. Nasza winnica położona jest na pięknej południowo- zachodniej wystawie na trasie Sandomierz – Lublin na pięknym wzgórzu koło szkoły w Słupczy. Winnica została posadzona w kwietniu 2021r. gdzie już w pierwszym roku zaskoczyła nas swoim niesamowitym wzrostem. Posadzone zostały odmiany szlachetne Vitis vinifera: Chardonnay, Pinot Noir, Riesling.

Oferta

Degustacje win z naszej   winnicy, zwiedzanie. Serdecznie zapraszamy.

Atrakcje

     W naszej Winnicy Dworskiej jest piękne pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. Przygotowując pole pod naszą winnicę odkryliśmy grób pradziejowy. Prace Archeologiczne prowadził Pan dr Marek Florek z grupą badaczy. Naczynia nie są typowe dla okolic Sandomierza w epoce brązu, mają natomiast analogie na terenach zakarpackich (Rumunia, Węgry) i na Ukrainie; wstępnie można te naczynia datowane na ok. 1300-1200 lat przed n.e.

Słupcza wieś koło Sandomierza – miejsce historyczne W Słupczy opodal naszej Winnicy był piękny majątek Dworski, który nabył Wincenty Karski. Postawili po środku wsi Figurę Świętą – Krucyfiks-z napisem Wincenty i Konstancja z Wodzyńskich Karscy wł. Wsi Słupcza 1871r.  W 2021r. minęło już 150 lat. Majątek Wincenty przekazał w administrację Antoniemu Łempickiemu, który ożenił się z jego córką. Tak naprawdę dzięki Antoniemu Łempickiemu, który przekazał ziemię Słupecką, został wybudowany Kościół- obecnie jest to Parafia Dwikozy. Majątek Dworski w Słupczy po II wojnie został doszczętnie rozebrany – szkoda piękna historia i tak naprawdę nazwę winnicy zaczerpnęliśmy z historii o majątku w Słupczy.

Atrakcje w okolicy

Sandomierz -Królewskie Miasto - 9 km,

Góry Pieprzowe - 9 km,

Zamek Krzyżtopór w Ujeżdzie - 50 km,

Zamek w Baranowie Sandomierskim - 40 km,

Miejsca archeologicznych wykopów - 3 km,

Baszta w Kicharach - 7 km

Koło naszej winnicy przebiega trasa turystyczna- rowerowa od Sandomierza do lasu Górskiego gdzie można wybierać się na spacery, wycieczki rowerowe. Można wziąć udział w marszu nordic walking. W lesie znajduje się również kapliczka Matki Boskiej w drzewie, która pochodzi z I wojny światowej, której historia głosi, że uratowała ułana swoim płaszczem, oraz dwie mogiły z II wojny światowej w której pochowanych jest około 100 osób większość nieznana. Pełno historii a zarazem cudowny krajobraz – wspaniałe miejsce do odpoczynku, relaksu spędzenia czasu na łonie natury i to wszystko w Słupczy.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Świętokrzyskie

adres:

SŁUPCZA 256, 27-620 DWIKOZY

telefon:

507 076 027

mail:

info@winnica-dworska.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

RIESLING, CHARDONNAY, PINOT NOIR