.

Winnica

Avra

Powierzchnia

1,12ha

Rok zał.

2012
Degustacje Noclegi Zwiedzanie

O nas


 

Winnica AVRA to gospodarstwo enoturystyczne położone w pobliżu Szydłowa, wśród sadów na granicy malowniczego Ponidzia i Gór Świętokrzyskich, miejsce odpoczynku od zgiełku i pośpiechu dzisiejszego świata. Powstało dzięki naszej pasji do winogrodnictwa i tworzenia wina, trochę z tęsknoty za śródziemnomorskimi klimatami, gdzie spędziliśmy młodość…

Mała, rodzinna winnica, obejmuje obszar powyżej 1 ha. W 2012 roku posadziliśmy pierwszy tysiąc krzewów winorośli, a w 2016 kolejne 5 tysięcy. W uprawie kierujemy się zasadami gospodarki zrównoważonej, większość prac wykonywana jest ręcznie. Podczas zbiorów, z pomocą rodziny i przyjaciół, każde grono jest starannie selekcjonowane, co zapewnia najwyższą jakość owoców przeznaczonych do produkcji wina. 

Nasze wina powstają przy pomocy tradycyjnych metod, nie stosujemy środków klarujących ani nie filtrujemy wina, aby zachować w pełni jego naturalne aromaty. Robimy wina białe wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, wina różowe oraz czerwone wytrawne. Decyzja o tym, jakie gatunki wina powstaną w danym roku, podejmowana jest podczas zbiorów. Wtedy możemy ocenić ilość i jakość zebranych owoców. Niektóre gatunki powstają co roku, staramy się jednak cały czas eksperymentować i tworzyć nowe.

Oferta

Zapraszamy do naszej winnicy - wizytę rozpoczniemy spacerem na winnicę, gdzie dowiemy się szczegółów dotyczących uprawy winorośli i specyfiki tej uprawy w Polsce. W zależności od pory roku możemy poznać czy wręcz wziąć udział w różnych zabiegach pielęgnacyjnych, jakich wymagają krzewy. Następnie zwiedzimy winiarnię, gdzie prześledzimy kulisy produkcji wina, a na koniec najprzyjemniejsza część – degustacja, podczas której zaprezentujemy różne gatunki produkowanych win. Jeśli ktoś zagustuje w naszych winach, prowadzimy również sprzedaż. Po degustacji można się zrelaksować, najlepiej z kieliszkiem wina – wokół duży teren zielony z oczkiem wodnym, rzeczką, miejscem na ognisko.

Oferujemy również komfortowo wyposażony dom w stylu śródziemnomorskim do wynajęcia w całości dla grupy 10-16 osób lub pojedyncze apartamenty: dwa 5-osobowe (pok.3-os., pok. 2-os. i łazienka), jeden 3-osobowy z łazienką. W przestronnych 3-os. pokojach możliwość dostawki. Część wspólna to salon z kominkiem i stołem jadalnym, duży taras, 2 kuchnie, balkony - idealne miejsce dla zaprzyjaźnionych rodzin czy grup przyjaciół. Można spędzić czas słuchając ptaków i kumkania żab, łowić ryby w stawie, zorganizować ognisko, grilla, gotowanie w kuchni wojskowej nad rzeką.

Atrakcje w okolicy

W najbliższej okolicy wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc: Szydłów zwany polskim Carcasonne, pałac w Kurozwękach z mini ZOO oraz hodowlą bizonów, Chmielnik z przepięknie odrestaurowaną synagogą, w której mieści się nowoczesne muzeum „Świętokrzyski Sztetl”, zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego nad Chańczą, ruiny zamku Krzysztopór w Ujeździe, baseny siarkowe w Solcu Zdroju. Wokół piękne trasy rowerowe szlaku Green Velo.

Odległości: Szydłów 3 km, Chmielnik 14 km, Busko Zdrój 26 km, Solec Zdrój 28 km, Sandomierz 68 km, Kielce 53 km, Święta Katarzyna 53 km, Święty Krzyż 45 km, Nowa Słupia 43 km, Chęciny 52 km, Bałtów 77 km.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Świętokrzyskie

adres:

Wola Żyzna 50A

telefon:

519 175 791

mail:

tomasz.wozniak@winnicaavra.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

Regent, Rondo, Solaris, Seyval Blanc, Bianca, Cabernet Cortis, Zweigelt, Muscaris i Riesling