.

Winnica

Rodziny Steckich

Powierzchnia

0,75ha

Rok zał.

2002
Degustacje

O nas

Pierwsza Winnica Rodziny Steckich o nazwie „Winnica Na Bramie” powstała w roku 2002 w Jarosławiu, w samym centrum starego miasta, zaledwie 500 metrów od Rynku. Jest to właściwie ogród winoroślowy, gdzie rośnie 160 krzewów uprawianych do dnia dzisiejszego, ku zdumieniu turystów trafiających do tego uroczego zakątka. Chociaż jest niewielka, to tutaj właściciele zapraszają turystów na odwiedziny i pokaz prowadzenia winorośli i sposób uprawy.

Niedługo po założeniu pierwszej winnicy, bo w 2003 roku, właściciele dokupili teren 20 kilometrów od Jarosławia, niedaleko Pruchnika, również pięknego, historycznego miasteczka z zabytkową, drewnianą architekturą. Tam również zostały posadzone krzewy winne. Początkowo winnica nosiła nazwę Węgierka od nazwy miejscowości w której powstała winnica. Obecnie obie winnice funkcjonują pod nazwą „Winnice Rodziny Steckich”. Winnica w Węgierce zajmuje obecnie 0,75 hektara.  Dobra gleba (ziemia wapienno-gliniasta z dużą ilością kamienia wapiennego), odpowiednia dla winorośli oraz południowo-zachodni stok, osłonięty od mroźnych wiatrów w zimie, dają idealne warunki do uprawy krzewów winnych. W okolicy winnicy wzniesienia sięgające 300-400 metrów n.p.m. pokryte są lasami jodłowo-modrzewiowo-bukowymi w górnym biegu rzeki Mleczki. Z pasma gór o wdzięcznej nazwie Bukowy Garb, w którego ramionach znajduje się wieś, przez lornetkę przy dobrej pogodzie widać Tarnicę i wierzchołki Bieszczad.

Oferta

Winnice Rodziny Steckich można odwiedzać po uprzednim umówieniu się z właścicielami. Oferta obejmuje degustacje win z poczęstunkiem (deska serów), zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych, a także szkolenia, doradztwo w zakładaniu winnic przydomowych oraz profesjonalnych winnic towarowych, uprawy, zbioru oraz przerobu owoców z winnic. Zapraszamy również do sklepiku przy przetwórni w Jarosławiu po uprzednim umówieniu terminu.

Atrakcje w okolicy

W okolicy winnicy wzniesienia sięgające 300-400 metrów n.p.m. pokryte są lasami jodłowo-modrzewiowo-bukowymi w górnym biegu rzeki Mleczki. Z pasma gór o wdzięcznej nazwie Bukowy Garb, w którego ramionach znajduje się wieś, przez lornetkę przy dobrej pogodzie widać Tarnicę i wierzchołki Bieszczad.

Zapraszamy do zwiedzenia samego miasta Jarosławia z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Pełna oferta jest dostepna w Centrum Kultury i Promocji Miasta.

Zapraszamy do uczestnictwa w cyklicznych historycznych wydarzeniach jakimi są Fastiwal Muzyki Dawnej - "Pieśni Naszych Korzeni", Jarmark Jarosławski - nawiązujący do średniowiecznych jarmarków, Jarmark Benedyktyński i wiele innych.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Podkarpackie

telefon:

695-775-124

mail:

winnica.steckich@gmail.com

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

odmiany czerwone - rondo, regent, leon millot, resler, marquette, heridan. odmiany białe: aurora, johanniter, seyval blanc, jutrzenka, muskat odeski, solaris, muskaris, bianka, pinot gris, hibernal, sibera,