.

Winnica

Markowa

Powierzchnia

0,28ha

Rok zał.

2000
Zwiedzanie

O nas

Nazwa winnicy wiąże się z miejscową tradycją przypisywania miejsca do imienia lub nazwiska jego właściciela. Mamy więc w okolicy Las Adamka, Cejcia (Czesława) Las, Kurka Staw i Dzidzia Jamę. Od samego początku jej istnienia winnica nazywana byłą Markową...

Winnica przypomina burgundzkie clos. Mała, bo zaledwie na ćwierć hektarowej parceli, otoczona kamiennym murem, wysokim żywopłotem i budynkami gospodarczymi pamietającymi jeszcze wojny śląskie z połowy XVIII wieku. W jednym z takich obiektów, dawnej stajni, mieści się dzisiaj winiarnia. Położenie winnicy na skraju wsi dodatkowo wpływa na utrzymujący się tu mikroklimat. Poświadcza to wcześniejszy początek okresu wegetacyjnego, co przy groźbie wiosennych przymrozków, dosłownie spędza sen z powiek winiarzowi. Mocnym argumentem przemawiającym za powyższym stwierdzeniem są okoliczne koty wygrzewające się w winnicy początkiem każdej wiosny. Ograniczone i wykorzystane do maksimum siedlisko sprawia, że wszystkie zabiegi wykonywane są ręcznie. Same przejścia za glebogryzarką to w jednym sezonie spacer o długości od 30 do 40 kilometrów. Ziemia w winnicy utrzymywana jest bowiem „na czarno”. Tak pielęgnowana gleba winnicy w każdy słoneczny dzień nagrzewa się, by od wczesnego wieczora oddawać ciepło rosnącym na niej krzewom, a później gronom.

Winnica zajmuje dwa poziomy (taras). Na górnym rosną odmiany białe. Dolny, nieco większy, zarezerwowany jest przede wszystkim dla gron dających wina czerwone. W kilku miejscach winorośli towarzyszą krzewy lawendy, które w okresie kwitnienia przyciągają setki pszczół, trzmieli i motyli.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Dolnośląskie

adres:

Mielęcin 13, 58-130 Żarów

telefon:

509782432

mail:

mzywer@o2.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

Chardonnay, Riesling, Bacchus, Merlot, Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa