.

Winnica

Notabene

Powierzchnia

1,00ha

Rok zał.

2015
Degustacje Posilki

O nas

Właściciel wychował się w tej okolicy, od małego pomagał przy pracy w gospodarstwie rolnym. Pewnego dnia wrócił do domu i oznajmił “Kupiłem działkę, zakładamy winnicę”. Początkowo wydawało się, że była to spontaniczna decyzja, jak się potem okazało wszystko było dokładnie przemyślane. Na początku jedyne co było na działce to stary domek ,stodoła i ciągnące się w nieskończoność wzgórze trawy. Z każdą kolejną wizytą coś się zmieniało, oczywiście na lepsze - wyremontowaliśmy domek i zaczęliśmy prace nad winnicą, tu jak się przekonaliśmy trzy osoby to za mało, ale małymi kroczkami prace posuwały się naprzód. Z biegiem czasu zaczęła odwiedzać nas rodzina z różnych części Polski, chętnie spędzali tam czas na rekreacji lub pomocy w winnicy. Dzięki pomocy krewnych i przyjaciół, prace w winnicy nabrały rozpędu. W krótkim czasie widać było efekty naszych starań. W dalszym ciągu mamy ich wsparcie, chętnie tu zaglądają by pomóc w pracy ale i również uciec od zgiełku miasta, usiąść przy lampce czerwonego wina i podziwiać piękne widoki. Geneza nazwy winnicy oraz win Tu nic nie dzieje się przypadkiem. Nazwa winnicy była przez długi czas przedmiotem rodzinnych rozważań i dyskusji. Było wiele pomysłów, ale jeden znacząco się wyróżnił. Syn właściciela podczas nauki, zaczął wypisywać różne łacińskie sentencje i wyrazy, które mogły posłużyć jako nazwa winnicy a z racji profesji właściciela - prawnika prowadzącego własną kancelarię zdecydowaliśmy się na terminologie i określenia łacińskie. Stąd też nazwa winnicy Notabene, która wpada w ucho, dzięki czemu zostaje w pamięci na dłużej. Oznacza w dosłownym tłumaczeniu ( „dobrą ocenę”) ale może być stosowane jako wtrącenie („nawiasem mówiąc”). Nawiasem mówiąc winnica – „winnica notabene”. Nazwy win również wywodzą się z łaciny m.in.. terminologii prawa rzymskiego, jak na przykład: Primus - (łac. pierwszy) - by oznaczyć pierwsze powstałe wina, Versus - (łac. procesowy oponent), Collis - (łac. Wzgórze) - na którym mieści się nasza winnica. Winnica Notabene znajduje się w miejscowości Pstrągowa koło Strzyżowa (woj. podkarpackie). Założona w 2015 roku. Uprawa winorośli prowadzona jest na stoku o południowej wystawie i nachyleniu 15%. Na powierzchni 50a rośnie obecnie około 2400 krzewów kilku odmian. W najbliższym czasie przewidywane jest zwiększenie uprawy o 100% do 1 hektara. Winnica na chwilę obecną posiada w swojej ofercie 6 różnych win wytrawnych: 3 wina białe oraz 3 czerwone. Winnica jest manufakturą i rodzinną pasją. Właścicielem winnicy jest Wiesław Kujda.

Atrakcje

Huśtawka nadwinnicza, winna droga wzdłuż winnicy, taras oraz żagiel degustacyjny, strzelanie z łuku i wiatrówki.

Atrakcje w okolicy

Prowadzimy współpracę z miejscowym Siedliskiem Janczar Pstrągowa gdzie znajduję się hotel,restauracja, stadnina koni, dom chleba, baseny oraz miejsca do uprawiania sportu i rekreacji.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Podkarpackie

adres:

Pstrągowa 126 - Winnica Rzeszów ul.Brylantowa 3

telefon:

531824040 731802900

mail:

winnicanotabene@wp.pl

media:

Zdjęcia

Uprawiane szczepy/odmiany

Seyval Blanc Solaris Hibernal Sibera Aurora Bianca Saint Pepin Adalmina Seyval Blanc Marechal Foch Leo Millot Heridan Frontenac Regent