.
aktualnosc obraz

ZMYSŁY I WINO - warsztaty eno-sensoryczne, cz. 4

17 lutego 2022 08:19

Polska kuchnia to ogromne bogactwo i różnorodność smaków. Odrodzone winiarstwo funkcjonuje znacznie krócej, ale wybór produkowanych w naszym kraju win jest już tak duży, że czas najwyższy zacząć tworzyć nową tradycję łączenia polskiego jedzenia z polskim winem. Tym właśnie zajmiemy się kolejnych warsztatach cyklu „Zmysły i Wino”.EnoPortal, Winnica Sztukówka i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu ZMYSŁY I WINO. Tematy tworzą spójną całość, można jednak brać udział w pojedynczych spotkaniach.
 
W łączeniu wina z jedzeniem bardzo często stosuje się klucz geograficzny – regionalne produkty i potrawy podaje się z lokalnymi winami. Takie zestawienia sprawdzają się w wielu miejscach na świecie. Tradycyjne regiony winiarskie przez lata wypracowały wiele smacznych połączeń.
Polska kuchnia to ogromne bogactwo i różnorodność smaków. Odrodzone winiarstwo funkcjonuje znacznie krócej, ale wybór produkowanych w naszym kraju win jest już tak duży, że czas najwyższy zacząć tworzyć nową tradycję łączenia polskiego jedzenia z polskim winem. Tym właśnie zajmiemy się kolejnych warsztatach cyklu „Zmysły i Wino”. Odbędziemy kulinarną podróż dookoła Polski kierując się szlakami wytyczanymi przez winnice.
Oczywiście nie ograniczymy się do teorii. Sprawdzimy w praktyce pyszne połączenia regionalnego jedzenia z lokalnymi winami. Tak jak na wszystkich poprzednich spotkaniach na stole pojawi się wiele smaków i zapachów.
Najważniejsze tematy:
- historia polskiej kuchni i kontekst historyczny naszej kultury kulinarnej
- historia polskiego winiarstwa
- regionalizacja kulinarna Polski - specyfika kuchni lokalnych i najciekawsze produkty tradycyjne
- tworzące się regiony winiarskie
- polskie wina i polskie potrawy – jak do siebie pasują
- łączenie polskiego jedzenia i polskiego wina
- tworzenie dobrych połączeń winiarsko - kulinarnych „w sąsiedztwie”
- specyfika stylistyczna win produkowanych z najczęściej uprawianych w Polsce szczepów/odmian winorośli oraz ich potencjał w połączeniach kulinarnych.
Warsztaty dedykowane są osobom chcącym rozwijać swoje umiejętności i mocno zainteresowanym tematem wina – będziemy omawiać sporo szczegółów. Nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla osób zaawansowanych – każdy temat zaczniemy od podstaw.
Warsztaty przygotuje i poprowadzi dr inż. Katarzyna Korzeń – biolog i dydaktyk akademicki, od blisko dziesięciu lat zajmująca się tematyka winiarską.
Jest członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Aktywnie działa w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy (między innymi przy organizacji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle i Konkursu Polskich Win) oraz Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia. Od ośmiu lat prowadzi własną winnicę i produkuje wino. Współtworzyła Winnicomanię – najstarszy i najpopularniejszy polski koncept enoturytyczny. Od ponad czterech lat prowadzi EnoPortal – wirtualną bazę wiedzy o polskim winiarstwie. Doradza, edukuje i promuje wiedzę winiarską. Prowadzi degustacje, warsztaty i szkolenia.
Szeroka wiedza specjalistyczna oraz duże i zróżnicowane doświadczenie pozwala jej prezentować wino oraz poszczególne zagadnienia z nim związane w bardzo kompleksowym ujęciu. Uczestnicy prowadzonych przez nią warsztatów często zaznaczają, że nawet najbardziej zawiłe kwestie przedstawia w przystępny i interesujący sposób.
Szczegóły organizacyjne:
Cas trwania: 10:00 – 15:00
Warsztaty odbędą się Winnicy Sztukówka, 38-130 Glinik Średni 153
Bilety: 180 zł, do kupienia na sztukówka.pl – prawy dolny róg -> Rezerwacje
Warsztaty przeprowadzane są formie teoria + praktyka.
W czasie szkoleń zapewniamy akcesoria edukacyjne oraz produkty spożywcze do ćwiczeń/degustacji, w tym wina (różne zestawy do różnych tematów).
Dodatkowo uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
W trakcie szkolenia będzie przerwa kawowa.
Jeśli potrzebujesz informacji o noclegach lub dodatkowych atrakcjach w okolicy, zapraszamy do kontaktu: basia@sztukowka.pl.
Ze względu na pandemię COVID-19 Warsztaty będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania lub zmiany terminu imprezy, jeśli wymagać tego będzie sytuacja pandemiczna.