.
aktualnosc obraz

ZASMAKUJ W POLSKIM WINIE – Winnice Wzgórz Trzebnickich

2023-05-22

Winnice Wzgórz Trzebnickich znane są z odmieniania smakowania przez wszystkie przypadki. Zarówno na kolacjach degustacyjnych w świetnych restauracjach w najróżniejszych częściach Polski, jak i na imprezach organizowanych w winnicy.



 

Najlepszym przepisem na udane i interesujące wina jest połączenie dobrego warsztatu winiarskiego z ciekawością oraz otwartością na nowe smaki i aromaty. Dzięki temu powstają wina oryginalne, nietuzinkowe, charakterne, które nie tylko sprawiają pijącym przyjemność, ale często również zaskakują.

 

 

Winnice Wzgórz Trzebnickich to niewielkie – 3,5 ha, rodzinne przedsięwzięcie prowadzone w sposób biodynamiczny. Życie i praca w zgodzie z prawami natury to z jednej strony filozofia i ukłon w kierunku zdrowszego życia, a z drugiej wykorzystanie wiedzy o fizjologii krzewów oraz zależnościach ekologicznych, do tego żeby robić lepsze wina. Winnicę założył (w 2008 roku) i prowadzi Rafał Wesołowski. Swoją winiarską wiedzę i doświadczenie zdobywał wiele lat, nadal się uczy i dużo eksperymentuje. Winiarstwem zajmuje się już ponad dwie dekady. WWT są symbolem profesjonalizmu i skarbnicą wiedzy. Wielu początkujących winiarzy zagląda tam w poszukiwaniu inspiracji i rozwiązań swoich różnych problemów. Rafał przez wiele lat zajmował się też projektowaniem winnic i doradztwem winiarskim. Dziś skupia się już prawie wyłącznie na swoich winach i to w ich jakość i oryginalność wkłada całą swoją wiedzę i talent. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Rafał jest wielkim smakoszem. Interesuje się kulinariami, gotuje i przyrządza najróżniejsze smakołyki – od wędlin po przetwory. Skupienie i fascynacja smakami i aromatami to bardzo ważny element w pracy winiarza.

 

 

Wzgórza Trzebnickie to jedno z najlepszych miejsc do uprawy winorośli w Polsce. Specyficzne warunki pogodowe: niezbyt ciężkie zimy, umiarkowane opady, bardzo dobre nasłonecznienie oraz prawie ciągłe wiatry w sezonie wegetacyjnym służą winnym krzewom, które rosną tam na glebach lessowych i mają się świetnie.

Winnice Wzgórz Trzebnickich znane są z odmieniania smakowania przez wszystkie przypadki. Zarówno na kolacjach degustacyjnych w świetnych restauracjach w najróżniejszych częściach Polski, jak i na imprezach organizowanych w winnicy. Różnorodność i oryginalny charakter win z WWT sprawia, że można wśród nich znaleźć dobrych partnerów dla najrozmaitszych dań – nawet tych trudniejszych do połączenia z winem.

 

 

 

RIESLING 2021 sur lie

Wino o średnio intensywnej jasno żółtej barwie, o odcieniu lekko spłowiałej słomy. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie, jabłkami, dojrzałymi cytrusami i brzoskwiniami z odrobiną nut kwiatowych oraz bardzo przyjemną, dość wyraźną śmietankowością i waniliowością.

Smakuje średnio intensywnie dojrzałymi cytrusami, brzoskwiniami, dojrzałymi jabłkami, gruszkami, z wyraźną „ciasteczkową” wanilią i mlecznością.

Ma delikatną kwasowość. Jest przyjemnie cieliste. Sprawia wrażenie lekkiej tłustości na podniebieniu.

Wino o bardzo ciekawym charakterze, z dużym potencjałem dojrzewania – z czasem na pewno nabierze jeszcze więcej szlachetności i będzie pięknie ewoluować.

Jest przyjemne do picia solo. Dobrze pasuje do delikatnych serów dojrzewających - zwłaszcza kozich, o podwyższonej słoności. Będzie przyjemnym uzupełnieniem makaronów z sosami śmietanowymi i śmietanowo - serowymi. Sprawdzi się również do delikatnego królika w śmietanie oraz risotto z borowikami i mało pikantnym serem.

Wino dojrzewało osiem miesięcy nad osadem drożdżowym. Powstało z zastosowanie metody sur lie.

 

 

 

GEWURZTRAMINER 2021 egoist wine

Wino o dość intensywnej, jasno pomarańczowej barwie. Lekko mętne, o podwyższonej gęstości i średniej lepkości.

Pachnie dość intensywnie, bardzo dojrzałymi oraz kandyzowanymi i suszonymi żółtymi owocami - głównie cytrusami, brzoskwiniami i jabłkami. Można wyczuć również nuty kwiatowe oraz aromaty przywodzące na myśl orientalne przyprawy.

Smakuje średnio intensywnie, suszonymi cytrusami (z dość mocno wyczuwalną, zwłaszcza na finiszu skórką pomarańczową), świeżymi i suszonymi jabłkami, suszonymi brzoskwiniami i morelami. Ma też sporo nut zielonych i ziołowych oraz akcenty wanilii i egzotycznych przypraw takich jak gałka muszkatołowa, anyż, kardamon.

Ma dość wyraźną kwasowość, średnie ciało i bardzo lekko wyczuwalną taniczność.

Wino bardzo interesujące; można odnaleźć w nim wiele różnych aromatów, które dynamicznie ewoluują w kieliszku. Jest ciekawym połączeniem kwasowości i swoistej świeżej zieloności z nutami suszonych owoców. Wino ma spory potencjał i będzie na pewno ciekawie zmieniać się z czasem.

Jest bardzo zajmujące do picia solo. Dobrze uzupełni wiele specyficznych potraw. Pasuje na przykład do tarty na kruchym cieście ze szparagami i oscypkiem albo do jajecznicy na słoninie. Sprawdzi się do wielu sałatek, do grillowanych warzyw korzeniowych i niektórych wydań tłustych ryb. Będzie pasować do delikatnych pasztetów, zwłaszcza przyprawionych odrobiną gałki muszkatołowej, lekkich potraw z podrobów – na przykład smażonej wątróbki z orientalnymi przyprawami. Producent poleca je nawet do wędzonych ryb.

To wino swój wyjątkowy charakter zawdzięcza między innymi: czternastodniowej maceracji ze skórkami i dziewięciu miesiącom w używanej beczce dębowej. Wino nie było filtrowane, powstało bez dodatku siarki.

 

 

 

TUTTI FRUTTI 2021 egoist wine

Wino o intensywnej, różowo – czerwonawej barwie z lekko pomarańczowym odcieniem. Mętne, o średniej gęstości i niskiej lepkości.

Pachnie dość intensywnie zarówno czerwonymi owocami, jak i bardzo dojrzałymi, a nawet kandyzowanymi owocami żółtymi. Można doszukać się w nim aromatów: truskawek, wiśni, malin, czereśni, brzoskwiń, jabłek, z odrobiną kandyzowanej skórki pomarańczowej, wanilii, orientalnych przypraw i ziołowości.

Smakuje dość intensywnie wiśniami (z ciasta z kruszonką), truskawkami, czereśniami, marmoladą jabłkową, gruszką z pestką i orientalnymi przyprawami z odrobiną pikanterii i wanilii. Na finiszu przywodzi na myśl wiśnie w gorzkiej czekoladzie.

Kwasowość jest dość wyraźnie wyczuwalna. Wino o niskiej taniczności, z odrobiną przyjemnej gorzkości, ma delikatną, lekką strukturę, ale mnogość smaków i aromatów nadaje mu specyficznej kompleksowości.

To bardzo oryginalne wino łączące ze sobą aromaty czerwonych i żółtych owoców oraz nut ziołowych i przyprawowych. Intrygujące i zaskakujące. Łączy cechy dobrego owocowego różu, cielistej bieli z wyraźną kwasowością oraz lekkiego wina pomarańczowego.

Jest przyjemne i niezwykle intrygujące do picia solo. Przez swoją nietypową specyfikę można próbować łączyć je z najróżniejszymi potrawami. Będzie pasować do sałatek na bazie surowych warzyw, grillowanych warzyw, serów - również tych bardziej aromatycznych, ryb w bardziej charakternych wersjach – na przykład z grilla. Sprawdzi się również do lekkich mięs czerwonych. Dobrze pasuje na przykład do pieczonej kaczki z sosem żurawinowym. Producent poleca je nawet do pizzy.

Wino jest kupażem: 45% to pinot noir, 15% riesling, 40% (gewürztraminer + chardonnay + riesling + pinot gris). Swój charakter zawdzięcza między innymi czternastodniowej maceracji ze skórkami i dziewięciu miesiącom w używanej beczce dębowej. Wino nie było filtrowane, powstało bez dodatku siarki.

 

 

 

PINOT GRIS 2019 skin contact

Wino o dość intensywnej, bardzo jasno czerwonej barwie. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i lepkości.

Pachnie intensywnie czerwonymi owocami: wiśniami (także suszonymi), czereśniami, malinami, ale również przywodzi na myśl cytrusy i suszone brzoskwinie. Można doszukać się nut kwiatowych i niuansów orientalnych przypraw.

Smakuje średnio intensywnie dojrzałymi wiśniami, trochę śliwkami, białymi czereśniami, brzoskwiniami, suszonymi morelami i konfiturą z płatków róży, Można doszukać się również niuansu orientalnych przypraw.

Kwasowość jest dość wyraźna, ale bardzo przyjemna. Wino o lekkiej strukturze, z odrobiną taniczności.

Interesujące i złożone. Bardzo oryginalna i udana interpretacja odmiany.

Jest przyjemne i bardzo interesujące do picia solo. Warto spróbować go w towarzystwie lekkich, tłustych mięs; na przykład pieczonej gęsiny. Będzie pasować również do niektórych potraw z tłustych ryb. Dobrym połączeniem dla tego wina będzie także babka ziemniaczana, pod warunkiem, że nie będzie w niej za dużo cebuli.

Swój charakter zawdzięcza między innymi dwudziestoośmiodniowej fermentacji ze skórkami oraz siedmiu miesiącom w używanej beczce dębowej.

 

 

PINOT NOIR 2019 barrique

Wino o dość intensywnej, jasnej, czerwonej barwie. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio, intensywnie czereśniami i dojrzałymi wiśniami oraz innymi ciemnymi owocami, z lekkim niuansem wanilii.

Smakuje średnio intensywnie, bardzo dojrzałymi wiśniami i czereśniami z odrobiną ziołowości i wanilii.

Kwasowość jest bardzo lekko wyczuwalna. Wino jest lekkie i delikatnie taniczne.

To wino przyjemne do cieszenia się nim solo. Dobrze sprawdzi się wielu połączeniach kulinarnych. Będzie pasować do delikatnych i średnio pikantnych krowich serów dojrzewających oraz lekkich podsuszanych wędlin – szczególnie do suszonej polędwicy. Będzie świetnym partnerem dla pieczonej kaczki, nie przytłoczy grillowanych warzyw, przyjemnie uzupełni pizzę serową. Producent poleca je szczególnie do potraw z dzikiego ptactwa oraz do polędwicy.

To klasyczny, lekki, przyjemnie owocowy pinot z ciepłego rocznika. Posiada spory potencjał – z czasem będzie się rozwijał i ewoluował.

Wino spędziło trzynaście miesięcy w używanej beczce dębowej.