.
aktualnosc obraz

Wspomnienie XVI Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle

2 października 2022 13:24

W Jaśle jest „jakiś taki fajny, wyjątkowy klimat”.Minął już ponad miesiąc od XVI Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle. Czas płynie bardzo szybko. Czasem to źle, a czasem dobrze… Być może refleksje i dłuższe rozważania na temat historii tej imprezy bardziej pasowały do poprzedniej, jubileuszowej, piętnastej edycji, ale rok temu wszyscy chyba skupialiśmy się bardziej na radości, że po rocznej przerwie znowu spotkaliśmy się na jasielskim rynku.

Ci którzy znają Dni Wina od początku i śledzą ich historię nie mają chyba wątpliwości, że upływ czasu bardzo dobrze jej zrobił. Od trudnych początków - w czasach kiedy polskie winiarstwo dla większości było jeszcze wyłącznie ciekawostką, przez duszny namiot, w którym zbierali się winiarscy miłośnicy i pasjonaci, po wielką, świetnie zorganizowaną imprezę, która od kilku dobrych lat przyciąga do Jasła ludzi z całej Polski.

 

 

Kto by kiedyś pomyślał, że na Międzynarodowe Dni Wina enoturystów będzie woził pociąg!? Kto wyobrażał sobie, że na niewielkim ryneczku zmieści się ponad trzydzieści winnic z różnych części Polski – dominuje Podkarpacie i Małopolska, ale inne regiony zawsze, mniej lub bardziej licznie, również są reprezentowane. Organizatorzy stawiają na jakość i profesjonalizm, a to skutkuje tym, że fani polskich win chętnie przyjeżdżają do Jasła, wracając co roku.

 

Odbywające się przy okazji MDW imprezy towarzyszące:

Konkurs Polskich Win

   – od dziewięciu lat bezkompromisowy i bezwzględnie weryfikujący jakość ocenianych etykiet

Warsztaty Degustacyjne

   – niezmiennie ciekawe i zaskakujące

Dzień Otwartych Winnic

   – zawsze interesujący dla enoturystów

Pociąg Enoturystyczny relacji Kraków – MDW w Jaśle – Kraków, z degustacją na pokładzie

Konkurs Fotograficzny

Warsztaty Malarskie

Zwiedzanie Winnicy Jasło

to zestawienie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest i rozrywka i edukacja winna. Dużo różnych przyjemności.

 

 

W tegorocznych XVI Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle wzięło udział 54 wystawców, w tym 34 polskie winnice. Wina można było degustować w najlepszym, możliwym połączeniu – z dobrym jedzeniem. Pojawili się producenci regionalni i nie tylko. 

W IX Konkursie Polskich Win oceniono 215 win zgłoszonych przez 59 producentów z całego kraju – szczegóły TUTAJ.

Podczas Dnia Otwartego enoturyści odwiedzili winnice: Vanellus, Vetus, Dwie Granice, Sztukówka, Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win.

Enoturystycznym pociągiem „Koleją winne klimaty” przyjechało do Jasła 250 turystów z Krakowa i nie tylko.

Odbyło się pięć Warsztatów Degustacyjnych:

Polska vs. reszta świata

Czy polskie wino to tylko hybrydy

Wina osobliwe

Eno-sensoryka, czyli przyjemność degustacji

Polskie bąble.

 

 

 

Najlepszą rekomendacją imprezy i dowodem na to, że czas bardzo dobrze jej służy są świadectwa wszystkich enoturystów i miłośników polskiego wina, którzy przyznają, że biorą w niej udział kolejny raz i wrócą za rok, bo w Jaśle jest „jakiś taki fajny, wyjątkowy klimat”.

 

 

Organizatorami XVI Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle byli: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”, Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury.

Partnerami wydarzenia byli: Województwo Podkarpackie, Muzeum Regionalne w Jaśle, Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Ser Jest Ser oraz RS Druk.

Patronat medialny sprawowali: Czas Wina, Camprest, Eat Polska, EnoPortal.pl, Ferment, Food Service, Nasze Winnice, Otovino, Ouichef.pl, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Winicjatywa, Winnicomania.

 

 

Zdjęcia autorstwa Bogdana Kalisza, dzięki uprzejmości Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum Pro Cultura”.