.
aktualnosc obraz

WINOBRANIA

11 września 2022 13:15

Mieliście kiedyś okazję własnoręcznie przyczynić się do powstania wina?Dziś kończy się największe winobranie w Polsce - Winobranie w Zielonej Górze. To bardzo fajny festiwal z lubuskim winem w roli głównej. Kto był, ten wie. Kto nie był, może przekonać się za rok.

Ja chciałabym zachęcić Was do udziału w innych winobraniach. Tych, na które już od kilku dobrych lat nie musimy wyjeżdżać za granicę, bo możemy wybrać się na nie do polskich winnic.

 

Winobranie to bardzo ważny moment dla każdej winnicy. Oprócz ciężkiej pracy wymaga sporo skupienia. W każdej winnicy jest trochę inaczej. Niektórzy winiarze, w czasie zbiorów w ogóle nie przyjmują gości. Inni chętnie przyjmują pomoc, albo nawet traktują winobranie jako pretekst do enoturystycznej imprezy.

 

Tym, którzy chcą skupić się wyłącznie na pracy nad winem i chcą to zrobić bez gości, musicie wybaczyć. U tych, którzy zapraszają do siebie na winobranie najczęściej możecie spodziewać się różnych wersji dwóch opcji:

1. Regularna praca sezonowa, za którą winnica oferuje konkretne wynagrodzenie i wymaga określonej wydajności.

2. Przyjemne z pożytecznym, czyli trochę pracy i trochę zabawy.

Za pomoc w zbiorach winiarze odwdzięczają się swoim gościom poczęstunkiem, winem, a często jeszcze innymi, dodatkowymi atrakcjami. Zazwyczaj zaczyna się od pracy w winnicy. Jest jej mniej lub więcej, w zależności od areału i liczby osób – przeważnie trwa to kilka godzin. Jeśli zbiory trwają długo, gospodarze często już „w polu” karmią i poją swoich robotników. Po zebraniu owoców impreza najczęściej przenosi się w okolice przetwórni/piwnicy, gdzie odbywa się dalsza obróbka winogron. Niektórzy winiarze chętnie pokazują i opowiadają o procesach technologicznych pierwszego etapu produkcji wina. Inni wolą zająć się owocami w ciszy i spokoju, a gości wysyłają od razu do stołu. W części biesiadnej winobrania z pewnością będziecie mogli spróbować wcześniejszych roczników win, które powstały w danej winnicy. Winom zazwyczaj towarzyszy poczęstunek, który po ciężkiej pracy smakuje najlepiej na świecie.

 

Udział w winobraniu to zawsze bardzo interesujące doświadczenie i eno-przygoda. Jeśli jeszcze nie próbowaliście to bardzo zachęcam.

 

W tym roku na winobrania zapraszają między innymi:

Winnica 55 – 100

Winnica Biały Kruk

Dwór Sanna

Winnica Jura

Winnica Katarzyna

Winnica Kazimierskie Wzgórza

Winnica Mazovia

Pałac Mierzęcin

Winnica Natale

Winnica Świdnicka

Winnica Widokowa