.
aktualnosc obraz

Weekend z polskim winem, w Hotelu Warszawianka.

15 lipca 2021 11:39

W ostatni weekend goście podwarszawskiego Hotelu Warszawianka mieli okazję spotkania z polskim winem. 

Hotel Warszawianka, w zeszły weekend przygotowała dla swoich gości wielką niespodziankę. Zaprosił do siebie producentów polskiego wina – pięć lubuskich winnic i jedną winnicę z podwarszawskiego Dwórzna.

 

To było bardzo ciekawe i przyjemne spotkanie. Wielu gości Hotelu nie było zaznajomionych z polskim winiarstwem. Na polskie wina reagowali często z lekkim zdziwieniem, ale jednocześnie z wielkim zainteresowaniem. Możliwość poznania naszych rodzimych winnic oraz spróbowania win okazała się dla wszystkich bardzo ciekawą przygodą.

 

Impreza była pierwszym wydarzeniem z cyklu „Z miłości do wina”. Już niedługo goście hotelu Warszawianka będą mogli poznać kolejne polskie regiony winiarskie.

 

 

 

W hotelu Warszawianka gościły winnice:

 

Winnica Od Nowa

Mała, rodzinna winnica (niespełna 1 ha) specjalizuje się w produkcji win musujących tworzonych metodą szampańską. Inspiracją dla właścicieli, Marii i Tadeusza Olejarz jest Guillaume Dubois z winnicy Gostchorze – najbardziej doświadczony i rozpoznawalny producenta polskich „musiaków”. Uprawa Rieslinga oraz Pinot Blanc prowadzona jest ręcznie. Powstają z nich wina musujące w dwóch wydaniach – wytrawnej i półwytrawnej. Winnica łączy tradycję i nowoczesność zarówno w uprawie jak i w przetwórni, gdzie wino fermentuje i dojrzewa w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a fermentację wtórną przechodzi klasycznie, w butelkach.

 

 

Winnica Na Leśnej Polanie

Winnica z ponad 20-letnią tradycją. Dziś zajmuje obszar 4,5 ha i angażuje trzy pokolenia. Malownicze położenie winnicy, wiąże się z mozaiką gleb i mikrosiedlisk, na których uprawianych jest wiele odmian winorośli. Powstają z nich bardzo różnorodne wina, dopasowane do potrzeb praktycznie wszystkich konsumentów. Winnica posiada pełną ofertę enoturystyczną i zaprasza do siebie wszystkich miłośników wina i wypoczynku wśród krzewów winorośli.

 

 

Winnica Żelazny

Rodzinna winnica, w której winiarstwem zaczyna interesować się już trzecie pokolenie. Działa od 2008 roku. Uprawy liczą 3 ha i obejmują dziewięć odmian winorośli. Właściciele stawiają na nowoczesność i jakość, co ma odzwierciedlenie w smakach i aromatach produkowanych win. W winnicy powstają przede wszystkim klasyczne, jednoodmianowe wina o różnym stopniu wytrawności. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Przedsięwzięcie dynamicznie się rozwija – aktualnie trwa budowa przetwórni i piwnicy z komfortowym zapleczem enoturystycznym.

 

 

Winnica Ingrid

Winnica założona w 2008, pod pewnym wpływem inspiracji płynącej z sąsiadującej z nią Winnicy Miłosz. Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 2,5 ha i uprawia się w niej 6 odmian winorośli. Właściciele długo szukali odpowiedniego przeznaczenia swojego siedliska, do którego przeprowadzili się w 1999 roku jako „mieszczuchy”. Nieśmiałe próby winogrodnicze i winiarskie  szybko przekształciły się w pełen pasji sposób na życie. Dziś winnica oferuje cały zestaw różnorodnych win, którymi chętnie częstuje również swoich gości, którzy mają do dyspozycji bardzo klimatyczne zaplecze enoturystyczne.

 

 

Winnica Milsko

Stosunkowo młode, ale duże i odważne przedsięwzięcie winiarskie, które zadebiutowało na rynku w zeszłym roku z rocznikiem 2019.  Ta 10-hektarowa winnica została nasadzona w 2016 i 2017tym roku. Przy nowoczesnej przetwórni powstaje duże zaplecze enoturystyczne, w którym już niedługo wszyscy goście winnicy będą mogli przyjemnie spędzać czas ciesząc się tamtejszym winem. Aktualnie winnica oferuje siedem etykiet obejmujących cały zestaw podstawowych typów i stylów od wytrawnej, owocowej bieli po charakterną czerwień.

 

 

Winnica Dwórzno

Największa winnica na Mazowszu, położona zaledwie 40 km od Warszawy. Winnica jest częścią większego gospodarstwa rolnego, w którym uprawia się również inne krzewy owocowe, z których także powstają wina gatunkowe. Zarówno uprawa jak i produkcja wina odbywa się tutaj naturalnymi, nieprzemysłowymi metodami. Nad jakością powstających w Dwórznie etykiet czuwa Piotr Stopczyński – najbardziej znany, polski enolog. Winnica Dwórzno bardzo mocno stawia na enoturystykę; właściciele nie tylko chętnie oprowadzają swoich gości i częstują winem, organizują również duże imprezy plenerowe, festiwale i koncerty.