.
aktualnosc obraz

Sprawdzone eno - miejscówki: WINNICA TURNAU

2023-03-19

To jedna z najbardziej znanych polskich winnic; największa, z dużym wyborem win w różnych stylach i bardzo ciekawą ofertą enoturystyczną. 

Winnica Turnau to duże, profesjonalne przedsięwzięcie, ale skala i profesjonalizm mogą iść w parze z pasją, miłością do wina, serdecznością dla gości i przywiązaniem do sztuki. Jak to bardzo obrazowo, w wywiadzie dla EnoPortalu, ujął Jacek Turnau: „My nie podchodzimy do tego przez pryzmat wielkości winnicy. Na co dzień nie myślimy o tym, czy jesteśmy największą, czy jedną z największych winnic. Najistotniejsze dla nas jest to, że robimy to co lubimy. Do pracy przychodzimy z przyjemnością, w zasadzie, wcale nie jak do pracy. Często granica między obowiązkami i przyjemnością zaciera się. Cenimy też bardzo to, że to co robimy daje radość nie tylko nam, ale też osobom, które nas odwiedzają i piją nasze wina.

 

 

Warto odwiedzić Baniewice i przekonać się jak powstają tamtejsze wina; zajrzeć do winnicy, winiarni i sali degustacyjnej z fortepianem, na którym grywa Grzegorz Turnau i inni zapraszani tam muzycy. Mniejsze i większe koncerty, kolacje degustacyjne i mnóstwo innych imprez zapełnia kalendarz wydarzeń Winnicy Turnau. Co ważne i ciągle jeszcze nietypowe dla polskich winnic, bilety i rezerwacje na degustacje i inne wydarzenia dostępne są online i można kupić je z dużym wyprzedzeniem.

Winnica jest ciekawie położona – wśród skarbów zachodniopomorskiej przyrody (niedaleko parków krajobrazowych). Blisko stamtąd do Szczecina i do Bałtyku. To bardzo dobra kombinacja opcji na wakacje, urlop, albo krótki wypad na weekend.

 

 

Winnica Turnau:

- założona w 2010 roku

- powierzchnia upraw: 34 ha

 

 

WINA w różnych stylach, powstające zarówno z „vinifer” jak i z odmian PIWI. Uprawiane odmiany: solaris, johanniter, riesling, hibernal, seyval blanc, chardonnay, rondo, regent, pinot noir, cabernet cantor, cabernet dorsa, cabernet cortis. Każdy znajdzie tam coś dla siebie; od win musujących robionych metodą klasyczną, przez eleganckie, wytrawne biele i wina z odrobiną cukru resztkowego, po charakterne czerwienie.

 

 

MUZYKA często towarzyszy tej winnicy i jej gościom. Kameralne występy Grzegorza i innych artystów oraz duże koncerty i inne interesujące wydarzenia związane z różnymi rodzajami sztuki to wyróżnik Winnicy Turnau.

KUCHNIA zajmuje ważne miejsce w ofercie Winnicy. Na kolacje degustacyjne zapraszani są świetni kucharze i szefowie kuchni; przygotowują dania dedykowane konkretnym winom. Takim spotkaniom towarzyszy również muzyka. To za każdym razem niezwykłą uczta dla zmysłów.

Podczas mniejszych degustacji, winom towarzyszą lokalne produkty, jak na przykład sery zagrodowe od zaprzyjaźnionych serowarów.

PRZYRODA otaczająca winnicę i winiarnię to jeden z elementów, które pozostają w pamięci gości odwiedzających Baniewice. Malownicze widoki i kontakt z naturą – gwarantowany. W pobliżu winnicy znajduje się sporo lasów i piękne Jezioro Długie. Sama winnica również robi duże wrażenie. Może nie wszyscy wiedzą, ale w Winnicy Turnau znajduje się największa w Europie, prawie 10-hektarowa parcela solarisa.

 

 

Lokalizacja: Baniewice 115, powiat gryfiński, Zachodniopomorskie.

 

W ofercie: zwiedzanie winnicy i winiarni, degustacje, kolacje degustacyjne, koncerty, noclegi - 5 pokoi o wysokim standardzie. Specjalne propozycje dla grup zorganizowanych i firm.

 

 

Atrakcje w pobliżu: parki krajobrazowe: Cedyński, Berlinecki, Szczeciński i Dolnej Odry (z kontynuacją po niemieckiej stronie granicy w formie parku narodowego). Niedaleko Szczecin, Puszcza Goleniowska, a dalej Zalew Szczeciński i Bałtyk. W pobliżu też ciekawostka: krzywy las w Nowym Czarnowie.

 

Najbliższe winnice: Kojder, Sydonia, Emilia, Pałac Rajkowo .

 

Zdjęcia EnoPortalu oraz z archiwum Winnicy Turnau.