.
aktualnosc obraz

Sprawdzone eno - miejscówki: WINNICA KINGA

20 listopada 2022 11:21

Winnica Kinga to jedna z najstarszych winnic w Polsce. Od lat jest symbolem enoturystycznej gościnności. 

Są takie winnice, w których goście zawsze są mile widziani. Takie w których czas zwalnia, a rzeczywistość wydaje się dużo bardziej pozytywna. Takie z których nie chce się wyjeżdżać.

 

Winnica Kinga to jedna z najstarszych winnic w Polsce. Jak piszą na swojej stronie internetowej: „Historia naszego gospodarstwa sięga czasów, gdy o Polskim winie jeszcze nikt nie myślał na poważnie”. Dziś gospodarstwem zajmuje się już drugie pokolenie, a winnica od lat jest symbolem enoturystycznej gościnności. „Rybakówka”, w której odbywają się degustacje i spotkania z gośćmi to bardzo klimatyczny, stary budynek idealny do spędzania długich godzin przy winie i winnych opowieściach. Winnica Kinga słynie także z różnych produktów powstających z dobrodziejstw winorośli takich jak: octy winne, kiszone liście winorośli, marynowane grona, czy galaretki i konfitury winogronowe.

 

 

 

Wino to ludzie. Specyfikę i klimat miejsca budują jej właściciele - Kinga i Robert. Kinga jest wcieleniem definicji prawdziwej gospodyni: każdego ugości jak starego, dobrego znajomego, a w piwnicy i spiżarni zawsze ma solidny zapas pyszności, którymi Was poczęstuje. Nie wyjdziecie stamtąd z pustymi rękami. Na później dostaniecie nie tylko wino, ale i zestaw różnych pyszności.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale Winnica Kinga przyczyniła się do tego, że w 2006 roku wino gronowe zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Winnica Kinga:

- założona w 1985 roku

- powierzchnia upraw: 1,5 ha

 

- wina to przede wszystkim kupaże, których trzon stanowią odmiany mołdawskie sprowadzone przez Wojciecha Kowalewskiego z Instytutu Winorośli w Kiszyniowie w Mołdawii

 

- winnica oferuje degustacje i zwiedzanie, imprezy tematyczne również dla grup zorganizowanych, szkolenia winiarskie, warsztaty, degustacje lokalnych specjałów kulinarnych, noclegi z wyżywieniem

 

- lokalizacja: Stara Wieś koło Nowej Soli, mniej niż pół godziny od Zielonej Góry.

 

Atrakcje w pobliżu:

Nowa Sól, Planty Nadodrzańskie, Zielona Góra, rejsy Odrą, spływy kajakowe, turystyka wodna, ścieżki rowerowe.

 

Najbliższe Winnice:

Winnica Hiki, Winnica Saint Vincent, Winnica Senator.

 

 

Wszystkie zdjęcia z archiwum Winnicy Kinga.