.
aktualnosc obraz

Polskie wina wystawione na aukcji, po raz pierwszy w historii.

2024-02-21

Polskie wina na aukcji DESA Unicum to swego rodzaju historyczny moment dla polskiego winiarstwa. 

Czy dobre wino jest arcydziełem? Czy można traktować je jak swoiste dzieło sztuki?

Każdy może mieć na ten temat nieco inne zdanie, ale istnieje co najmniej kilka niezaprzeczalnych faktów, które dowodzą, że pod wieloma względami wino można przedstawiać w artystycznym ujęciu, a jego wartość wiązać z nie do końca definiowalną fizycznie wyjątkowością. Wycena i handel niektórymi winami może mieć więcej wspólnego z rynkiem dzieł sztuki niż z rynkiem spożywczym.

Najcenniejsze, najrzadsze i najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów wina od wielu lat bywają przedmiotem aukcji. Ich historia sięga połowy XV wieku, kiedy to Hospicjum w Beaune, w Burgundii, zamiast sprzedawać wino, które otrzymywało jako datek na swoje działania, zdecydowało się wystawić butelki na licytację. Do dziś, co roku w listopadzie, odbywa się tam trzydniowa aukcja wina.

Dziś winne aukcje odbywają się praktycznie we wszystkich związanych z winiarstwem krajach: w Paryżu, Londynie, Dolinie Mozeli, Nowym Jorku, Kalifornii, a nawet w Hongkongu. Rynek aukcyjny wina liczy się w milionach euro i dolarów. Najdroższe butelki osiągają naprawdę zawrotne ceny. Rekordowe Romanée-Conti z 1945 roku zostało kupione za 558 000 dolarów. 

 

 

Czy w Polsce – kraju, w którym rośnie 850 ha winnic (dane KOWR na koniec 2023 roku), a oficjalny handel rodzimym winem gronowym trwa zaledwie od półtorej dekady mamy już butelki warte wystawienia na aukcji?

Mamy.

Szykuje się pierwsza duża aukcja, na której pojawią się wina z polskich winnic. Odbędzie się 4 marca o godzinie 19:00. Organizuje ją DESA Unicum – największy i najważniejszy podmiot zajmujący się obrotem dziełami sztuki w Polsce, największy dom aukcyjny w naszej części Europy.

Odpowiedzialny za to przedsięwzięcie, Dawid Kulkiewicz, wśród powodów i motywacji do tego, żeby polskie wina po raz pierwszy pojawiły się na aukcji wskazuje z jednej strony na chęć podniesienia atrakcyjności przygotowywanego przez siebie projektu, a z drugiej na zrobienie czegoś ciekawego i wartościowego w branży winiarskiej. Interesowało go zrobienie czegoś „naszego” zamiast wprowadzania wyłącznie rozwiązań zachodnich. Dodatkowo podkreśla, że wina które wybrano mają typowo aukcyjny charakter i świetnie pasują do koncepcji przedsięwzięcia. Zainteresowani udziałem w projekcie producenci powierzyli mu wina ze swoich archiwów, czasem jako małe verticale, czasem w parze z bieżącym rocznikiem. Entuzjazm kilku z producentów zaowocował pojawieniem się w ofercie wyjątkowych zestawów, wykraczających atrakcyjnością poza pierwotne pomysły.

Całość przygotowana jest jak swoista aukcja „pamiątek” z wcześniejszych roczników producentów - pierwszych prac uznanych dziś twórców. Ma również dowodzić tego, że dużo polskich win otwieranych jest zbyt wcześnie, a jeśli da się im rozwinąć, to mogą zaskakiwać niebywale.

 

Powstał niezwykle interesujący KATALOG, w którym obok szampanów i innych znakomitych win z najlepszych, znanych regionów winiarskich znalazły się również polskie etykiety, z estymacjami na poziomie kilkuset, a w niektórych przypadkach nawet powyżej 1000 złotych.

Producenci, których wina znalazły się w katalogu to: Winnica Skarpa Dobrska, Winnica Płochockich, Winnica Dwórzno, Dom Charbielin, Winnica Turnau, Winnica Kamil Barczentewicz, Piwnice Półtorak, Pałac Mierzęcin, Winnica Białe Skały, Winnica Vanellus, Winnica Wieliczka, Dom Bliskowice, Winnica Silesian, Winnica Jakubów.

 

Na aukcji będzie można nabyć, między innymi:

- wino Regent Baltica z Winnicy Dwórzno - jedną z około 50 butelek, które eksperymentalnie dojrzewały na dnie Morza Bałtyckiego

- wino Wysokie C Johanniter 2022 z Domu Charbielin z ręcznymi podpisami producentów

- kolekcję sześciu Rieslingów z Winnicy Pałacu Mierzęcin, z roczników: 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020

- kolekcję sześciu win z Piwnic Półtorak: Cuvée Blanc Reserve z roczników 2016, 2017, 2018, 2019 i Cuvée Blanc z roczników 2020 i 2021

- kolekcję czterech Hibernali z Winnicy Jakubów, z roczników: 2015, 2017, 2018, 2022

- kolekcję Inspira Volcano 2016 + Inspira Volcano 2020 z Winnicy Płochockich

- kolekcję Merlot 2016 + Merlot 2022 z Winnicy Wieliczka

- kolekcję Noctis 2015 + Noctis 2022 z Winnicy Vanellus

- kolekcję czterech Roter Rieslingów z Winnicy Silesian, z roczników: 2018, 2019, 2021, 2022

- kolekcję trzech win z Winnicy Kamil Barczentewicz, z rocznika 2020: Chardonnay Barrique, Riesling Późny Zbiór, Blaufrankisch Dobre.

- kolekcję dwóch Pinot Noir z Winnicy Turnau, z roczników 2018 i 2020.

 

Czy polskie wina osiągnęły już charakter i wartość aukcyjną?

Niektóre na pewno. W archiwach producentów znajduje się wiele naprawdę dobrych i ciekawych butelek. Kilka z nich będzie można nabyć 4 marca. W przypadku niektórych - to jedyne okazje! Gratka dla kolekcjonerów i miłośników wina. Historyczne wydarzenie dla polskiego winiarstwa.

 

Wszystkie szczegóły na stronie aukcji Fine Wine

 

 

Foto: Marek Krzyżanek, DESA Unicum