.
aktualnosc obraz

Polskie wina w Jaśle – dlaczego konkurs winiarski może zainteresować enoturystę?

12 lipca 2017 00:00

Czy chcielibyście mieć mozliwość degustacji w jednym miejscu ponad stu win z całej Polski? Będziecie ją mieli już w sierpniu...               Co roku, w Polsce odbywa się kilka konkursów winiarskich. Właściwie mogłoby się wydawać, że są one interesujące tylko dla winiarzy – w końcu to producenci win zabiegają o to żeby na ich butelkach pojawiły się medale. Konsument nie musi przecież nic wiedzieć o konkretnym konkursie, wystarczy mu informacja, że dane wino zostało nagrodzone.

Niektórymi konkursami warto się zainteresować, bo dają nam możliwość lepszego poznania większej liczby etykiet z polskich winnic. Nie tylko na podstawie listy medalistów, ale również bezpośrednio – przez degustację win.

            Jednym z konkursów, które mogą przykuć uwagę miłośników polskiego wina i enoturystów jest Konkurs Polskich Win w Jaśle. W tym roku jest on organizowany po raz IV przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” i Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Sam Konkurs nie jest otwarty dla publiczności, ale wina biorące w nim udział prezentowane będą na XII Międzynarodowych Dniach Wina, na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy, 26 i 27 sierpnia. Każdy będzie mógł (bezpłatnie!) spróbować i sprawdzić czy zgadza się z oceną Jury. Będzie to bez wątpienia świetna okazja, żeby poznać polskie wina, rzadko bowiem zdarza się, żeby w jednym miejscu dostępnych do degustacji było aż tyle win z całego kraju. W zeszłym roku, w Konkursie wzięło udział 98 win: 55 białych, 36 czerwonych, 3 różowe i 4 słodkie; 1 z regionu łódzkiego, 1 z regionu świętokrzyskiego, 1 z regionu warmińsko-mazowieckiego, 1 z regionu podlaskiego, 2 z regionu zielonogórskiego, 4 z regionu sandomierskiego, 7 z Małopolski i 15 z Podkarpacia. W tym roku zapewne będzie ich jeszcze więcej.

 

 

           Wyjątkowa dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego, w skład którego wchodzą wyłącznie członkowie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich sprawiają, że Konkurs Win Polskich staje się jednym z najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Przyznane w nim medale pojawiające się na butelkach są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją dla restauracji, winebarów i sklepów specjalistycznych, w których często możemy spotkać nagrodzone etykiety. Rosnąca z roku na rok liczba win zgłaszanych do Konkursu to dowód zaufania jakim darzą go winiarze z całej Polski.

              Wina oceniane są pod czas degustacji „w ciemno”, zgodnie z 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV-UIOE. Medale przyznaje się w pięciu kategoriach: polskie wina białe, polskie wina musujące, polskie wina różowe, polskie wina czerwone, polskie wina słodkie.

 

W tym roku w panelu Jury Konkursu zasiądą:

Tomasz Kolecki – Wiceprezydent  Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Diploma Association de la Sommellerie Internationale, Mistrz Polski Sommelierów w 2007 - 2010 r. Uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów w Sofii (2008), Santiago de Chile (2010) Strasburgu (2010) oraz Tokio (2013). Certified CMS oraz Adavanced WSET. Przewodniczący Komisji Dydaktycznej Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Arbiter m.in. na Mistrzostw Polski Sommelierów, finału światowego Coupe Georges Baptiste, ITQI (Bruksela) i  IWSC (Londyn). Jest także felietonistą Pulsu Biznesu, autorem wielu kart win, w tym nagradzanych przez magazyn Wine Spectator. Ekspert i doradca portalu Winezja.pl oraz sieci sklepów i restauracji.

Piotr Kamecki - Prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Mistrz Polski Sommelierów 1998, finalista Mistrzostw Europy Sommelierów w Reims 1998, finalista Mistrzostw Świata Sommelierów w Montrealu 2000, członek Komisji Dydaktycznej Światowego Związku Sommelierów (ASI), doradca Funduszu Ipopema Fine Wine, juror Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Sommelierów.

Adam Pawłowski - jako pierwszy Polak w historii, zdobył tytuł Master Sommelier, pd 4 lat jako head sommelier zarządza zespołem sommelierów w restauracji Northcote, wyróżnionej 2 gwiazdkami Michelin, odpowiedzialny za kartę win liczącą ok. 600 pozycji, która co roku znajduje się w czołówce najlepszych kart win Wielkiej Brytanii. Mistrz Polski Sommelierów 2014. Zwycięzca zawodów Sommelierów Sud de France 2013, finalista UK Best Sommelier 2011/2014. Członek The Court of Master Sommeliers, Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Academy of Food and Wine Service, Ateliers Ruinart, Ordre des Coteaux de Champagne, Chaîne des Rôtisseurs.

Paweł Demianiuk – Diploma Association de la Sommellerie Internationale, Mistrz Polski Sommelierów 2011, oraz zdobywca III miejsca w 2012 i 2015 roku. Srebrny medalista konkursu Gagennau Young Sommelier. Sommelier i współwłaściciel restauracji „Kieliszki na Próżnej”, autor karty win nagrodzonej przez magazyn Wine Spectator.

Kamil Wojtasiak – członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, ukończył kurs WSET Advanced. Pracował w najlepszych warszawskich restauracjach (m.in w Le Régina i Tamka43), obecnie związany jako sommelier z Butchery& Wine. Vice Mistrz Polski Sommelierów 2013. Grand Prix Magazynu Wino – autor najlepszej restauracyjnej karty win 2014. Miedzynarodowy Mistrz Sommelierów Litwy 2014.

Łukasz Głowacki - A.S.I. Diploma, Sommelier SSP,  WSET Advanced, Court of Master Sommelier Certified, Mistrz i Wicemistrz Polski Zachodniej Sommelierów.

Adam Tomczak - Sommelier SSP, A.S.I. Diploma, Mistrz i Wicemistrz Sommelierów Polski Zachodniej.

Michał Jancik - Sommelier SSP, WSET Advanced, wykładowca sensoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Konsultant sieci handlowej Lidl Polska. Mistrz Polski Sommelierów z roku 2000. Półfinalista Mistrzostw Europy Sommelierów w latach 1996, 2000. Zdobywca pierwszego miejsca w Konkursie Młodych Sommelierów Sopexa 1997 w Warszawie, oraz półfinalista Mistrzostw Świata Sommelierów 1998, w Wiedniu. Zdobywał wyróżnienia magazynu Wine Spectator za komponowane przez siebie karty win.

                

             

Więcej szczegółów dotyczących Konkursu Polskich Win w Jaśle znajdziecie na stronie Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy, a jeśli nie wiecie jeszcze wszystkiego o XII Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle zobaczcie nasz opis tego wydarzenia i zajrzyjcie na stronę Dni Wina.