.
aktualnosc obraz

Podkarpacka Karta Win. Sprawdzona Jakość w Kieliszku.

2024-03-03

Ruszył nabór win do kolejnej edycji oceny i certyfikacji jakości. 

Celem projektu jest certyfikacja win przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia oraz umieszczenie ich w Podkarpackiej Karcie Win. Każde wino jakościowe poddawane jest komisyjnej kontroli sensorycznej. 

 

Wina oceniane będą w ciemno przez komisję w składzie:
Szymon Stańczyk -  sommelier w restauracji Oranżeria Hotel Rzeszów 
Tomasz Wagner - sommelier w Wino Kawa Oliwa Kraków 
Tomasz Noga - sommelier w Macro Polska Warszawa 
Jarosław Baranowski - sommelier w Kuchnia Otwarta Lublin
Katarzyna Korzeń - Enoportal, Akademia EnoRozwoju.


Sześć win z najwyższą punktacją znajdzie się w Karcie. Pozostałe wina, które otrzymają 80 i więcej punktów będzie mogła uzyskać znak Sprawdzona Jakość w Kieliszku rekomendowana przez SWP. Wina te zostaną zaprezentowane branży gastronomicznej na Podkarpaciu oraz podczas Bar des Sommeliers, 31 marca 2024 w Warszawie.

 

Wino do certyfikacji może zgłosić każdy producent posiadający winnice zlokalizowane na terenie województwa podkarpackiego zwany dalej „zgłaszającym”, który zaakceptuje warunki niniejszego regulaminu. Każdy zgłaszający może zgłosić do certyfikacji nieograniczoną liczbę win.
Do certyfikacji mogą być zgłoszone wyłącznie wina, które: 
- spełniają definicję wina zawartą w Międzynarodowym Kodeksie Praktyk Enologicznych OIV (OIV International Code of Oenological Practices),
- zostały uzyskane w 100% z winogron zebranych w winnicach na terenie województwa podkarpackiego, oraz tam też były zabutelkowane.
- deklarowany zapas wina to 300 litrów z próbki zgłoszonej do certyfikacji.
Aby zgłosić wino do certyfikacji należy spełnić wszystkie poniższe warunki: 
- jedna próbka wynosi 3 butelki wina (materiał do oceny oraz ewentualnej prezentacji dla potencjalnych odbiorców. W przypadku, gdy wino nie zostanie zakwalifikowane do takiej prezentacji Stowarzyszenie zwróci zgłaszającej winnicy 2 butelki z próbki)
- dla każdej zgłoszonej do certyfikacji próbki wina należy najpóźniej do dnia 08.03.2024 roku przesłać pocztą elektroniczną prawidłowo wypełnioną Kartę Wina (stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu) na adres:       stowarzyszenie@winiarze-podkarpacia.pl
- uiścić opłatę certyfikującą, zgodnie z punktem 5, 
- próbkę (próbki) wina wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty należy przesłać lub doręczyć osobiście najpóźniej do dnia  08.03.2024 roku na adres: 36-016 Chmielnik Rzeszowski 324, sklep Delikatesy Jabłuszko.

 

Wszsytkie szczegóły oraz Regulamin i Karta Zgłoszeniaowa na stonie internetowej organizatora.

 

 

 

Tekst: materiały organizatora - Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz fragmenty Rególaminu