.
aktualnosc obraz

Po co winiarzom sommelierzy?

2024-02-18

Współpraca winiarzy z sommelierami i sommelierów z winiarzami jest nieunikniona, ale wciąż jeszcze nie dla wszystkich oczywista. 

Specyfika niedawnej historii naszego kraju ukształtowała realia kulturowe i preferencje konsumpcyjne w dość określony sposób, który do niedawna nie miał za dużo wspólnego z winem. Polskie winiarstwo jest we wczesnej fazie odrodzenia. Generalnie dopiero uczymy się wina. Zaczynamy budować to, co kraje z długimi tradycjami winiarskimi mają dopracowane i sprawdzone od lat.

 

Powstaje coraz więcej dużych, profesjonalnych przedsięwzięć winiarskich.

Winiarzami zostają duzi biznesmeni, w każdym roczniku pojawia się co najmniej kilka imponujących premier producenckich, ale większość polskich winnic prowadzą mniej lub bardziej sprofesjonalizowani pasjonaci. To inicjatywy rodzinne, w których jedna lub dwie osoby często łączą obowiązki winogrodnicze i winemakerskie z elementami zarządzania, marketingu, handlu i świadczenia usług enoturystycznych. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Nie ma jednak wątpliwości, że im bardziej rozdrabniamy się w swoich działaniach tym mniej uwagi i zaangażowania możemy przeznaczyć na każde z nich.

W Polsce coraz lepiej funkcjonuje grupa zawodowa, która w wielu kwestiach może wspierać i pomagać producentom wina. To oczywiście sommelierzy. Wszędzie tam, gdzie wino produkuje się od lat, degustuje się je chętnie i często, ścisła współpraca między winnicami i sommelierami to rzecz oczywista i naturalna. U nas trochę jeszcze jej brakuje, a to skutkuje czasem tym, że polskie wino nie trafia tam gdzie trafiać powinno i nie jest serwowane ani eksponowane tak jak na to zasługuje.

 

Współpraca winiarzy z sommelierami i sommelierów z winiarzami

jest nieunikniona, ale wciąż jeszcze nie dla wszystkich oczywista. Często jest to współpraca niełatwa, bo jest czymś nowym, czego uczą się obie strony. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że praktycznie każdy jej przykład dowodzi obopólnych korzyści i wielkiego pożytku dla budowania świadomości i kultury polskiego wina.

Idealny układ/partnerstwo winiarsko - sommelierskie?

Winiarze produkują świetne wina, skupiając na tym sto procent swojej uwagi, sommelierzy te wina prezentują, serwują i sprzedają konsumentom w całym sektorze HoReCa oraz w sklepach specjalistycznych. Obie grupy łączy ścisła współpraca, dialog, zrozumienie i wymiana doświadczeń oraz informacji w obie strony.

 

Najlepszych sommelierskich profesjonalistów w naszych kraju zrzesza Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Organizacja ta nadaje status Sommeliera Zawodowego SSP, certyfikuje według ASI Sommelier Association. Stowarzyszenie jest również tą organizacją, która w obrębie szeroko pojętych działań sommelierskich ma największy i najdłuższy kontakt z polskim winem, winiarstwem i enoturystyką.

 

 

SSP konkretnie zainteresowało się polskim winem i winiarstwem już dawno. Ponad dekadę temu powstała idea Konkursu Polskich Win w Jaśle, które SSP organizuje we współpracy z Jasielskim Stowarzyszeniem Winiarzy „Vinum pro Cultura”. Odbywa się on nieprzerwanie od 2013 roku. W ciągu dziesięciu edycji, członkowie Jury Konkursu pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego – zdegustowało blisko dwa tysiące win – dokładnie 1941, śledząc poprawę jakości, rozwój i zmiany stylistyki oraz trendy. Wyróżnikiem KPW jest to, że wina oceniane są wyłącznie przez sommelierów – członków SSP, a w ostatniej jubileuszowej edycji w jury zasiedli również sommelierzy zagraniczni: Natalie Vilinskaya (Ukraina), Arunas Starkus (Litwa), Arne Pajula (Estonia). Ocena odbywa się w ciemno, zgodnie z 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV-UIOE (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin - Union Internationale des Oenologues). Jak od pierwszej edycji Konkursu, podkreślają członkowie Jury, wina, które nagradzają medalami to takie etykiety, które chętnie i z pełnym przekonaniem mogą proponować swoim najbardziej wymagającym klientom i konsumentom w restauracjach, w których pracują.

Członkowie Stowarzyszenia sędziują również w innych, odbywających się w Polsce konkursach winiarskich. SSP jest partnerem Poznańskiego konkursu Wino.pl oraz współorganizatorem Konkursu win z historycznego Śląska im. Karola IV Luksemburskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku.

 

SSP jest dużą organizacją, prężnie działającą, docenianą i dobrze widoczną w międzynarodowym środowisku sommelierskim. Organizuje i współorganizuje wiele wydarzeń, na których zawsze gdy tylko jest taka sposobność chętnie prezentuje polskie wina, dając im szansę zaistnienia w świadomości zagranicznych gości, winnych profesjonalistów i ekspertów winiarskich. Polskie wino pojawia się również na wielu oficjalnych imprezach SSP i nieoficjalnych spotkaniach członków. Często organizowane są specjalne szkolenia i warsztaty dotyczące polskiego winiarstwa.

 

Członkowie SSP bywają enoturystami. Spotykają się w polskich winnicach na oficjalnych wyjazdach. Często jeżdżą nich prywatnie. Chętnie odkrywają atrakcje enoturystyczne naszego kraju oraz pokazują je innym. Stowarzyszenie zabiera do polskich winnic także grupy klientów komercyjnych. 

 

Coraz częściej winnice nawiązują bezpośrednie współprace z sommelierami; korzystają z ich pomocy przy ocenie wina i planowaniu profili nowych etykiet, czerpią z doświadczenia z pracy z konsumentami. Niewielu producentów zatrudnia u siebie własnych sommelierów, ale coraz częściej zdarza się, że sommelierzy stają się ambasadorami jakichś polskich marek.

 

Dzięki współpracy SSP z Piwnicami Półtorak Wine&Spirits powstało wino Somm's Selection 2022 - limitowana edycja kupażu autorstwa sommelierów: Macieja Łyko, Bartka Nowakowskiego i Wojciecha Starzyckiego oraz winemakera winnicy - Piotra Stopczyńskiego.

 

Temat potrzeby i rozwoju współpracy SSP z polskimi winnicami

pojawił się również na XVI Konwencie Polskich Winiarzy, w listopadzie zeszłego roku. Jednym z gości imprezy był Tomasz Kolecki – Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, który opowiedział o możliwościach i wyzwaniach wspólnych sommeliersko – winiarskich działań. Tomasz wspiera polskie winiarstwo i pracuje z polskimi winami od lat – więcej na ten temat również w wywiadzie EnoPortalu.

 

 

Wszystkie opisane powyżej działania to mniejsze i większe cegiełki budujące kulturę polskiego wina. Oparte na współpracy producentów i sommelierów, która z rocznika na rocznik coraz bardziej się rozrasta. Już niedługo pojawią się kolejne, interesujące jej przykłady.