.
aktualnosc obraz

Muzyka w winnicy, czyli VITIS MUSIC SFERA FESTIVAL

11 lipca 2017 00:00

Słuchaliście kiedyś koncertu orkiestry kameralnej w winnicy? Nie? Koniecznie musicie posłuchać!     W wielu winnicach na całym Świecie organizowane są koncerty muzyczne. Od country, przez rock, pop i jazz po muzykę klasyczną i operową. Fantastyczne połączenie - wino i muzyka, a do tego wyjątkowa atmosfera sąsiedztwa winnych krzewów... Koncerty w winnicach zdarzają się również w Polsce, np. w winnicy De Sas czy w winnicy Turnau.

 

    Dziś chcemy wam zarekomendować wydarzenie absolutnie bezprecedensowe – trwający siedem dni festiwal muzyczny w winnicy!

 


VITIS MUSIC SFERA FESTIVAL 2017 to tygodniowe święto muzyki w małopolskiej Winnicy w Janowicach. Między 6-12 sierpnia na letniej scenie wystąpią artyści z Polski, Włoch i Francji. Zabrzmi muzyka klasyczna, jazzowa i rozrywkowa. Muzycy, którzy na co dzień występują w wielkich salach koncertowych świata, spotkają się w Janowicach, aby rozpocząć nową tradycję plenerowych koncertów na winnicy.


     Mocno zróżnicowany program koncertów ma na celu pokazać, że muzyka, tak jak wino, niejedno ma imię. Niemożliwym wydaje się ocenić czy lepsze jest wino białe czy czerwone, słodkie czy wytrawne, musujące czy beczkowe, tak samo trudno powiedzieć czy ciekawsza jest muzyka Bacha czy Mozarta, Redmana czy Coltrane’a. Dlatego na festiwalu przedstawione będą różne gatunki i rodzaje brzmień – śpiew operowy i wokal z pogranicza akustycznego popu, skrzypce w wersji Vivaldiego oraz skrzypce loopujące dźwięk połączone z wokalem  w stylu poezji śpiewanej. Będzie również muzyka kameralna z gitarą, klarnetem, wiolonczelą i fortepianem. Pojawi się też klasyczny kwartet smyczkowy, trio jazzowe oraz orkiestra kameralna.
Wybór muzyki, jak i wina jest kwestią gustu, dlatego organizatorzy zapewnili szeroki wachlarz programu, aby każdy festiwalowy wieczór był niepowtarzalny.

 


Oto co nas czeka w sierpniu, w winnicy Janowice:


W niedzielę Festiwal otworzy koncert pt. „Tu Janowice, rocznik 2017”, podczas którego wykonane będą utwory na gitarę, skrzypce, klarnet i fortepian z mocnym akcentem muzyki Igora Strawińskiego na koniec. Wystąpią: Daniel Seminara – gitara, Waldemar Żarów – klarnet, Karolina Chlipała – skrzypce, Tomasz Pawłowski – fortepian. W programie utwory kompozytorów: Piazzolla, Ponce, Vivaldi, Rossini, Brahms, Strawiński.


W poniedziałek: „Jazzowa fermentacja” - wieczór dedykowany miłośnikom jazzowych standardów. Wystąpi zespół: DOBOSZ TRIO w składzie – Marta Wajdzik – saksofon, Mateusz Dobosz – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja. W programie standardy jazzowe Coltrane’a, Parkera, Redmana, Garretta oraz Marty Wajdzik.


We wtorek: „Wieczór pieśni wytrawnych” - połączenie operowych arii, pieśni i muzyki Chopina.  Wystąpią: Martyna Cymerman – sopran, Piotr Fidelus – fortepian. W programie znane arie operowe, pieśni Mozarta i Szymanowskiego oraz utwory fortepianowe Chopina.
 

W środę: „Tylko dla dorosłych” - piosenki z pogranicza akustycznego popu do tekstów zainspirowanych wypadki damsko-męskimi. Wystąpi zespół: NOWY STWÓR MAZOWIECKI w składzie – Edyta Glińska – wokal, Patryk Walczak – akordeon, Mateusz Dobosz – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja. W programie utwory z gatunku akustycznego popu, inspirowane wypadkami damsko – męskimi, rojonymi stworami oraz miejskimi historiami.  Kompozycje Patryka Walczaka, teksty Edyty Glińskiej.

 

W czwartek: „Klasycznie w winnicy” - wieczór z kwartetami smyczkowymi. Wystąpi zespół: AMELIOR QUARTET w składzie – Szymon Naściszewski – skrzypce I, Karolina Chlipała – skrzypce II, Wojciech Witek – altówka, Jacek Francuz – wiolonczela. W programie kwartety smyczkowe kompozytorów: Haydn, Viotti, Dworzak.


W piątek: „Kontrast barw i aromatów” - klasyczna muzyka Bacha i Ysaya na skrzypcach i wiolonczeli oraz kontrastujące z nimi skrzypce z looperem i fortepianem w piosenkach Kayah, Bregovica i Piazzolli. Wystąpią: Aleksandra Bugaj – wokal, skrzypce, looper, Tomasz Pawłowski – fortepian, Szymon Naściszewski – skrzypce, Jacek Francuz – wiolonczela.


W sobotę: „Mistrzowskie winogranie” - wieczór w barwach „4 Pór Roku” z mistrzem polskiej wiolinistyki  i orkiestrą kameralną. Gwiazdą wieczoru finałowego będzie wybitny skrzypek młodego pokolenia Christian Danowicz, któremu towarzyszyć wspierać będzie FESTIWALOWA ORKIESTRA KAMERALNA. W programie: Mozart, Grieg oraz 4 Pory Roku Vivaldiego.

 

     Wszystkie niezbędne informacje o tym wyjatkowym festiwalu znajdziecie na stronie Vitis Music Sfera. Dowiecie się również jak kupic bilety i jakie dodatkowe atrakcje czekają na gości winnicy Janowice.