.
aktualnosc obraz

"Łączy nas wino" - wieści od lubuskich winiarzy.

4 lutego 2020 00:00

Winiarzy w Lubuskim przybywa, pojawiają się właściciele kolejnych winnic, również takich, przed którymi jeszcze długa droga do wystawienia akcyzowanej butelki na rynek, ale integracja i wzajemne wsparcie potrzebne są wszystkim.Wino i winiarze w Polsce to temat na wielogodzinne dysputy. Trudno zatem się dziwić, że jak się spotkały dwie,  zakręcone na punkcie wina, osoby to temat o podziałach i potrzebie współpracy sam wypłynął. I tak, przy kawie i winie, ja - Patrycja Racinowska - KołłątajP&K Z Miłości do Jakości razem z Markiem Senatorem z Winnicy Senator postanowiliśmy zachęcić lubuskich winiarzy do wspólnych spotkań, podczas których winiarze mają okazję do szkolenia się (blind testy), zdobywania informacji na temat własnych win, rozmowach o potrzebach środowiska, poszukiwania rozwiązań palących problemów, nawiązywania bliższych kontaktów towarzyskich – generalnie jednoczenia się.

 

 

Oczywiście, jak wszędzie, początki bywają trudne. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 grudnia 2018 roku i na prawie 30 zaproszeń odpowiedziało ok. 10 winnic. Jednak i tak uważam to za duży sukces, biorąc pod uwagę, że były to winnice z różnych stowarzyszeń w lubuskim. Spotkanie odbyło się w Krzywym Kominie w Zielonej Górze i przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Winiarze wykazali duże zaangażowanie, zarówno w części ,,szkoleniowej’’ (blind testy na winach swoich i kolegów) jak i części bardziej rozrywkowej, która jest istotnym elementem nawiązywania przyjacielskich kontaktów. Dość powiedzieć, że i pojedzone i popróbowane, i potańczone też było.

Idea spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i tylko i wyłącznie z przyczyn niezależnych ode mnie i Marka, kolejne spotkanie miało miejsce dopiero w połowie czerwca 2019. Na spotkaniu byli już przedstawiciele ponad 10 winnic, w tym ,,nowi’’, którzy się dopiero ,,nasadzili’’ i bardzo chętnie słuchają bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. W trakcie spotkania ponownie odbyła się próba i ocena win (każdy z uczestników otrzymuje karty do głosowania, które następnie rzetelnie podliczamy i zapisujemy wyniki). Część win była pokazywana po raz pierwszy, część była wcześniej przedstawiana w grudniu i mieliśmy okazję omówić ewentualne zmiany, co stanowi bardzo ważny element w procesie obserwacji rozwoju wina w czasie.

 

 

Kolejne miesiące pokazały, że spotkania zaczynają przynosić efekty, jeśli chodzi o rozwój komunikacji między winiarzami. Założyliśmy grupę na jednym z komunikatorów społecznościowych i okazało się, że rozmowy, zapytania i wymiana doświadczeń nie musi już czekać do kolejnego ,,teta – a – tete‘’.

Ponieważ pogoda we wrześniu i październiku nie rozpieszczała winiarzy i wszyscy byli przede wszystkim skupieni na wyłapaniu dni bez deszczu, żeby zbierać winogron, a ponadto w tym samym czasie odbyło się kilka ważnych wydarzeń winiarskich, kolejne spotkanie znalazło swoje miejsce w kalendarzu 6 grudnia 2019 r. Tym razem w uroczej piwnicy winiarskiej Restauracji Zajazd Pocztowy.

Na spotkaniu testowaliśmy młode wino z rocznika 2019 – plan zakłada, ze na następnym spotkaniu będziemy próbować te same wina, tylko już o kilka miesięcy starsze, żeby zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w procesie dojrzewania wina wraz z upływem czasu.

 

 

Do tej pory w spotkaniach udział wzięły następujące winnice: Julia, Senator, Trojan, Saganum, Hiki, Ingrid, Na Leśnej Polanie, Pod Lubuskim Słońcem, Cantina, Żelazny, Pod wieżą, Vae Soli, Pod Winną Górą, Słoneczne Tarasy, Aris, Zodiak. Sympatyzują z nami winnice: Marcinowice, Miłosz, Jakubów i Saint Vincet.

Winiarzy nam przybywa, pojawiają się właściciele kolejnych winnic, również takich, przed którymi jeszcze długa droga do wystawienia akcyzowanej butelki na rynek. To pokazuje, że taka konsolidacja środowiska jest potrzebna, pozwala na zdobycie doświadczenia, uczestnicy wzajemnie się wspierają.

Planujemy kolejne spotkanie na marzec 2020. Chcielibyśmy wzbogacić te wydarzenia o rozmowy z ciekawymi gośćmi związanymi z branżą winiarska i mamy już pewne pomysły. Marzy mi się taka konsolidacja na duża skalę – w końcu ,,Łączy nas wino”……

 

tekst i zdjęcia: Patrycja Racinowska - Kołłątaj