.
aktualnosc obraz

KSIĄŻKA „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie”

17 maja 2023 10:28

Polskie wino pokazane przez pryzmat historii osób, które stworzyły miejsca przez wino zdefiniowane. Bardzo różne historie, najróżniejsze okoliczności. 

„Smak dojrzałych brzoskwiń w solarisie, żywa cytrusowa kwasowość i aromat liści czarnej porzeczki w hibernalu, maliny, wiśnie i pieprz w zweigelcie – to wszystko w zasadzie jest nie do opisania, jeśli się tego nie spróbowało. Letni zachód słońca nad winnicą trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć jego piękno. Świat polskich winnic jest niesamowity i pasjonujący w swojej różnorodności.”

Ta książka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po nim. Opisuje fascynujące historie ludzi i miejsc, którym wino nadało sens. To opowieść o rodzącej się przez lata pasji, która zmienia się w życiową przygodę.

 

 

Czy tak skomplikowany i pod wieloma względami niepojęty byt jakim jest polskie wino można przybliżyć w sposób atrakcyjny i interesujący zachowując równowagę między merytoryką i swobodną, lekką treścią? Jak to zrobić?

Najlepszym sposobem na to jest chyba prezentacja go na przykładach. Wino to ludzie; ci którzy je tworzą i ci z którymi je pijemy oraz miejsca, których rosną winne krzewy i dojrzewają owoce.

Powstała zatem książka pokazująca polskie wino przez pryzmat historii osób, które stworzyły miejsca przez wino zdefiniowane. Bardzo różne historie, najróżniejsze okoliczności. Droga, którą przeszedł każdy z bohaterów tej książki to jeden z kroków składających się na dzisiejsze polskie winiarstwo. Jest ich oczywiście dużo więcej niż można zmieścić w jednej publikacji. Jest to zatem swoisty początek opowieści, która cały czas pisze się polskim winem.

 

W tej książce znalazło się wiele faktów, które przechodzą powoli w zapomnienie – warto je powtórzyć, oraz kilka takich, o których nikt nigdy jeszcze nie pisał. Jest też trochę winnej wiedzy i ciekawostek. Wszystko zostało przedstawione w lekkiej formie – takiej, która sprawi przyjemność każdemu czytającemu.

Winne opowieści zostały zilustrowane przepięknymi grafikami autorstwa Zofii Różyckiej.

 

 

Premiera książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie” 14 czerwca. W sam raz na wakacje. Będziecie mogli zabrać ją ze sobą do poczytania, albo użyć jako inspirację do zaplanowania eno-podróży.

Już dziś możecie nabyć ją w przedsprzedaży w sieci Empik.