.
aktualnosc obraz

KAZIMIERSKI FESTIWAL WINA - nowa impreza winiarska, już w lipcu

2023-06-11

Festiwal będzie jedynym w swoim rodzaju połączeniem wina oraz przyjemności, które najlepiej mu towarzyszą: dobrego jedzenia, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz kultury i sztuki.



 

W lipcu, w Kazimierzu Dolnym odbędzie się nowa impreza winiarska. Nowa pod wieloma względami…

 

Kazimierski Festiwal Wina jest bardzo ciekawie zaplanowany i dobrze przemyślany. Pojawią się na nim winnice z całej Polski, którzy zaprezentują swoje wina w interesujących okolicznościach Kazimierza, pośród wielu regionalnych akcentów. Festiwal nie ograniczy się wyłącznie do ekspozycji stoisk wystawców i pojedynczych degustacji wina. Będzie to duży zbiór wydarzeń organizatorów i partnerów oraz imprezy towarzyszące. Główną rolę w Festiwalu będzie oczywiście grało wino, ale bynajmniej nie będzie ono jedyną atrakcją. Po pierwsze towarzyszyć mu będzie jedzenie i to nie przypadkowe, ale przygotowane tak, żeby faktycznie do wina pasowało. Po drugie, motywem przewodnim całego Festiwalu są spotkania, czyli ludzie; impreza będzie miała kilku prowadzących, bardzo interesujących gości specjalnych, a do tego będzie spotkaniem z winiarzami i innymi wystawcami. Dopełnieniem całości, jest to co jest jedną z najmocniejszych stron Kazimierza i naturalnym kontekstem wina – sztuka i kultura.

 

 

 

 

 

WINO

Kazimierski Festiwal Wina będzie imprezą ogólnopolską. Oczywiście najliczniej reprezentowane będą winnice z regionu, ale nie zabraknie wystawców w innych zakątków kraju.

Swoją obecność potwierdziło prawie 30 winnic:

 

Winnica Białe Skały Winnica Amelie
Dom Charbielin Stateczni Winnica Celejów
Winnica Chodorowa Winnica Dymek
Winnica Wieliczka Winnica Giermasińskich
Dwór Sanna Winnica Kępa Wiślicka
Winnica Kazimierskie Wzgórza Winnica Las Stocki
Winnica Nobilis Winnica Leśny Zakątek
Winnice Rymanów Winnica Mickiewicz
Winnica Socha Winnica Miłoszówka
TERRA - Winnica Smaku Winnica Modła
Winnica Tomani Winnica Nad Jarem
Piwnice Antoniego Winnica Płochockich
Winnica z Gór Pieprzowych Winnica Rubinowa
Winnica Fredrówka Winnica Rzeczyca
  Winnica Sienkiewicz

 

Dodatkowym, niezwykle ciekawym punktem Festiwalu, będzie

Plebiscyt na ulubione wino publiczności.

To bardzo intrygująca nowość.

 

Winnice biorące udział w Festiwalu zgłaszają do Plebiscytu swoje najlepsze wina – te które są ich specjalnością, te z których są najbardziej dumni. Wszystkie zgłoszone wina oraz ich producenci, będą prezentowane przed imprezą, na stronie Festiwalu i w mediach społecznościowych. 22 lipca uczestnicy Festiwalu będą mogli spróbować plebiscytowych win na stoiskach ich producentów, a następnie wybrać to, które będzie smakować im najbardziej i oddać na nie swój głos (w prosty i nowoczesny sposób, za pomocą darmowej polskiej aplikacji do głosowania przez internet – iVoting. Wino, które zdobędzie najwięcej głosów wygra Plebiscyt, a jego twórca otrzyma statuetkę złotego koguta i najlepszą możliwą nagrodę – zapewnienie uczestników Festiwalu - Gości i Konsumentów, że jego wino im smakuje.

 

 

JEDZENIE (I WINO)

 

 

Łączenie wina z jedzeniem będzie jednym z głównych tematów Festiwalu. Oprócz winnic, wśród wystawców znajdą się: lokalne restauracje, które przygotują specjalnie dedykowane winu przekąski, stoiska z serami, regionalnymi i nie tylko, producenci żywności tradycyjnej oraz koła gospodyń wiejskich. Pędzie więc i tradycyjnie i nowocześnie. Sztuka łączenia smaków będzie odmieniana przez wszystkie przypadki i zaprezentowana w wielu wymiarach; będzie wstęp edukacyjny – specjalne warsztaty food&wine z Akademią EnoRozwoju oraz cheese&wine z Bartoszem Wilczyńskim, ogrom możliwości degustacyjnych na stoiskach wystawców, panele, warsztaty i pokazy podczas Festiwalu oraz kolacje i spotkania degustacyjne. Będzie również specjalna propozycja dotycząca specyfiki i znaczenia wody w degustacji wina i jedzenia.

 

 

LUDZIE

 

 

Festiwal nie będzie występem jednej gwiazdy… będzie spotkaniem z wieloma, bardzo ciekawymi osobami. Przewodnikami, po świecie, wina, jedzenia, przyjemności degustacyjnych oraz kultury i sztuki będą Katarzyna Korzeń, Maja Dudkiewicz oraz Bartosz Wilczyński – intrygujący skład gwarantujący różne punkty widzenia i absolutny brak nudy. Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą enolodzy: Monika Stępień i Piotr Stopczyński oraz sommelier: Jarosław Baranowski – bardzo wykwalifikowani przedstawiciele, dwóch najbliższych winu profesji. W panelach i dyskusjach pojawią się również osoby, związane z Kazimierzem oraz kulturą i sztuką. Festiwal będzie też wielkim spotkaniem z winiarzami – na stoiskach i podczas specjalnych prezentacji, oraz z producentami pysznego jedzenia. Będzie to też ogromne spotkanie miłośników wina, którzy za pewne zjadą się do Kazimierza z różnych części Polski.  

 

 

KAZIMIERZ DOLNY

To niezwykłe miasto o bardzo specyficznej atmosferze i niezliczonej ilości atrakcji – idealne wręcz by wpasować w jego klimat tak wyjątkowy element jakim jest wino. Rozproszenie lokalizacji festiwalowych oraz wydarzeń towarzyszących sprawi, że cała impreza będzie bardzo kazimierska, nie tylko z nazwy.

Najwyższy czas, żeby do długiej listy wspaniałych, odbywających się w Kazimierzu imprez dołączył festiwal dedykowany winu i przyjemnościom, które się z nim łączą.

 

 

KULTURA I SZTUKA

Kazimierz Dolny to jedyna w swoim rodzaju enklawa kultury, sztuki i życia artystycznego. Wino często idzie z tym w parze. Podczas Festiwalu pojawi się wiele propozycji dla miłośników kultury i sztuki; koncerty, pokazy filmów, specjalne panele o Kazimierzu oraz spotkanie z autorką niezwykłej książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie.”, która jest zbiorem opowieści przedstawiających polskie winiarstwo przez pryzmat ludzi i miejsc winem zdefiniowanych.   

 

 

 

DOKŁADNY PLAN IMPREZY NA STRONIE ORGANIZATORÓW

 

 

Do zobaczenia w Kazimierzu!

 

grafiki by: Kazimierski Festiwal Wina