.
aktualnosc obraz

Jesień Enologiczna 2019

20 września 2019 00:00

Kolejna edycja cyklu jesiennych spotkań z (polskimi) winami, w tym roku pod hasłem: "Bliżej natury".Jesień Enologiczna to niezwykłe wydarzenie kulturalne, które jednoczy coraz liczniejsze grono miłośników wina. Przed nimi kilka tygodni niezapomnianych wrażeń związanych z enologią i sztuką winiarską. W tym roku już po raz piąty Stowarzyszenie Kobiety i Wino, które jest inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia, zadbało o to, aby nie zabrakło winiarskich atrakcji dla wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w celebrowaniu Jesieni Enologicznej. W gronie prężnie działających enolożek, sommelierek, restauratorek i miłośniczek wina spędzimy czas na degustowaniu, poznawaniu tajników wina, metod łączenia wina z potrawami i wielu innych. W ramach cyklu wydarzeń podzielimy się nie tylko naszą wiedzą, ale i pasją.

W tym roku realizujemy temat przewodni BLIŻEJ NATURY. Jesteśmy przekonane, że w innowacyjnym i naturalnym podejściu do uprawy winorośli leży przyszłość doskonałego wina. Wino biodynamiczne, naturalne, jest winem wymagającym. Polskie, u progu swojego powrotu do świetności sprzed wieków również.
Dlatego na nich chcemy skupić swoje działania tej Jesieni.

Obchody tegorocznej edycji rozpoczną się winobraniem, a zakończą projekcją filmu prezentującego życie i pracę biodynamicznych winiarzy z Włoch.

W programie tegorocznej Jesieni Enologicznej nie zabraknie kolacji z wine-pairingiem komentowanym przez winemakerów oraz warsztatów i studyjnych wyjazdów do winnic. Na uczestników czekać będzie spotkanie dotyczące łączenia polskich win lokalnymi produktami z Mazowsza oraz Tajemnicze degustacje i wiele innych kreatywnych winnych spotkań.

Do udziału w naszych wydarzeniach zapraszamy m.in. w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

 

 

Szczegóły prezentujemy w harmonogramie:

 

 

WRZESIEŃ

05.09 ROK W WINNICY BIODYNAMICZNEJ – preludium V Jesieni Enologicznej
Gdzie: Winiarnia-Restauracja Klimaty Południa, Kraków

Wieczór degustacyjny polskich win połączony z kolacją i wykładem dotyczącym ważnego tematu Jak żyć w zgodzie z naturą? W trakcie wieczoru na stołach królować będą znakomite polskie wina z winnicy Wieliczka. Szef kuchni zaprezentuje niezwykłość połączeń dań inspirowanych kuchnią lokalną z winami a Agnieszka Wyrobek Rousseau i Piotr Jaskóła przybliżą nam życie na winnicy, wśród darów natury i produktów prostych do zrobienia w naszych domach.

16.09 Międzynarodówka BIO WAW – preludium V Jesieni Enologicznej
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa

Czy wina ekologiczne są lepsze od konwencjonalnych? Kim byli Rudolf Steiner i Maria Thun? Co to takiego biodynamika? Kto na wizytówce zwykł umieszczać napis „asystent przyrody, nie winemaker”? Uprawa organiczna a zrównoważone rolnictwo? Wina naturalne, co to takiego? Te i inne kwestie związane z winami „eko”, wciąż budzącymi kontrowersje i spore emocje, poruszymy podczas degustacji „Międzynarodówka bio”.
Link do wydarzenia
TUTAJ.

20.09 Pierwsze zbiory w Winnicy Słońce i Wiatr – oficjalne otwarcie Jesieni Enologicznej
Gdzie: Winnica Słońce i Wiatr, Świńczów 69, Skała (województwo małopolskie), godz. 16:30

Tegoroczną, piątą już Jesień Enologiczną rozpoczniemy w niezwykłych okolicznościach. Stowarzyszenie Kobiety i Wino oraz Winnica Słońce i Wiatr serdecznie zapraszają na winobranie. Pod okiem Katarzyny Fluder przystąpimy do winobrania szczepu Solaris, by następnie wziąć udział w degustacji win Słońce i Wiatr wraz z food-pairingiem – przekąskami przygotowanymi przez Katarzynę Solańską certyfikowaną sommelierkę, autorkę bloga Kate’s Wine&Cuisine. Degustację poprowadzi Monika Bielka-Vescovi.
Link do wydarzenia
TUTAJ.

27.09 Tajemnicza degustacja –  Złota Jesień
Gdzie: tajemnicze miejsce, Kraków i okolice

Koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie. Degustację prowadzi prezes honorowa Stowarzyszenia, Monika Bielka-Vescovi.
Link do wydarzenia
TUTAJ

28.09 Wyjazd studyjny do winnic
Gdzie: Villa Elise Park Pension, Stronie Śląskie

Wyjazd do Villa Elisee Park Pension, w ramach którego zorganizowane zostały wizyty studyjne w Winnicy Wzgórz Trzebnickich, Winnicy Silesian, Winnicy Hople Paczków. Wydarzenie dla Członkiń Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

***

PAŹDZIERNIK

02.10 LET’S TASTE POLAND
Gdzie: Londyn

Masterclass przeznaczony dla sommelierów, restauratorów oraz mediów branżowych. Tematem spotkania, które poprowadzi Monika Bielka-Vescovi, będzie uprawa winorośli w chłodnych warunkach klimatycznych, historia produkcji wina w Polsce, aktualny stan polskiego winiarstwa oraz perspektywy rozwoju. Po masterclass’ie na stoiskach odbędą się degustacje połączone z poczęstunkiem.
Link do wydarzenia
TUTAJ.

03.10 WINA BIO – MODA CZY KONIECZNOŚĆ – degustacja
Gdzie:
Winiarnia-Restauracja Klimaty Południa, Gertrudy 5, Kraków
Degustacja win bio ze specjalnym menu opartym na produktach naturalnych.

16-17.10 Konferencja BLIŻEJ NATURY
Gdzie: Centrum Konferencyjne MsMermaid, Warszawa

Dwudniowe wydarzenie w tematyce BIO, towarzyszące FORUM ROZWOJU MAZOWSZA. W
ramach konferencji odbędą się wykłady, masterclass, prezentacja mapy enoturystycznej, panel dyskusyjny oraz warsztaty food&wine pairing.

18.10 POLSKIE WINO MUSUJĄCE
Gdzie: Pstrąg Ojcowski, Park w Ojcowie

Prezentacja Stowarzyszeniowego wina musującego, wyprodukowanego we współpracy z Winnicą Chodorowa. Przegląd polskich win musujących z pairingiem przygotowanym przez certyfikowaną sommeliere Katarzynę Solańską.

18.10 Warsztat o polskim winie
Gdzie: Wino i Miód, Rynek Dębnicki 13, Kraków, godz. 20:00

W Wino i Miód weźmiemy na warsztat nasze lokalne winnice; Winnica Wieliczka oraz Winnica Słońce i Wiatr. Warsztat będzie niebywale ciekawy bo zagoszczą na nim sami twórcy i założyciele tych winnic!

25.10 DOM Bliskowice – kolacja z wine-pairingiem
Gdzie: ZaKładka Bistro de Cracovie, Józefińska 2, Kraków, godz. 19:30

Kolacja połączona z komentowaną degustacją naturalnych win z winnicy DOM Bliskowice. Jako pierwszy i jedyny polski producent DOM Bliskowice spełnia kryteria organizatorów i bierze udział w światowym festiwalu win naturalnych RAW WINE.
Link do wydarzenia
TUTAJ.

25.10 TAJEMNICZA DEGUSTACJA – polskie wina naturalne
Gdzie: tajemnicze miejsce na terenie Krakowa lub okolic

Koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie. Degustację prowadzi prezes honorowa Stowarzyszenia, Monika Bielka-Vescovi.

28.10 GRZYBY I WINO
Gdzie: Winiary k/Krakowa

Niedzielny piknik z ogniskiem, podczas którego certyfikowana sommeliere, Katarzyna Solańska, oraz prezes honorowa Stowarzyszenia KiW – Monika Bielka-Vescovi, opowiedzą o połączeniu wina z grzybami. Spotkanie odbędzie się w formie warsztatów.
Link do wydarzenia wkrótce.

28.10 WINA POMARAŃCZOWE na Halloween
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa

Pomarańczowe czyli białe czy czerwone? Jak powstaje pomarańczowe wino i gdzie najczęściej jest produkowane? Czym charakteryzują się jego różne style? Jak powinno smakować a co jest uznawane za wadę? By poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zapraszamy na degustację. Odkryjemy przed Państwem sekrety pomarańczowego świata winnego przedstawiając pełen wachlarz kolorów, styli i profili aromatycznych.

***

LISTOPAD

14.11 KWASOWOŚĆ W WINIE – warsztat z laboratorium
Gdzie: Kraków

Warsztaty z laboratorium Enolab, w trakcie których zbadamy kwasowość i zawartość cukru w winie. Wydarzenie dla Członkiń Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

20.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9

Jak co roku zapraszamy na stoisko Stowarzyszenia Kobiety i Wino oraz na warsztaty prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi. Tego dnia odbędzie się również wręczenie nagrody Stowarzyszenia KiW Kobieta Roku.

21.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9

Drugi dzień Targów Enoexpo, podczas których zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

21.11 BEAUJOLAIS CZY BOŻOLE – nauka wymowy francuskiej
Gdzie: Warszawa

Wszyscy znają beaujolais nouveau. Coraz więcej osób docenia jakościowe wina z tego regionu a słowa village oraz cru występujące na etykiecie obok Beaujolais już nikogo nie zaskakują. Jednak problem pojawia się, gdy nie możemy sięgnąć ręką na półkę sklepową by kupić ulubione wino, lecz musimy poprosić o nie sprzedawcę/ sommeliera. Każdy z nas znalazł się w tej sytuacji. Jak z niej wybrnąć? Jak w prosty sposób nauczyć się wymawiać francuskie nazwy, w których zdecydowanie zbyt wiele liter odpowiada zdecydowanie zbyt malej ilości wymawianych głosek. Na te i wiele innych pytań związanych z francuską wymową odpowiemy degustując wraz z Wami wina z Beaujolais. Warsztat poprowadzi Anna Fotowicz, liderka filii warszawskiej.

22.11 ENOEXPO – 17. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie
Gdzie: Kraków, Galicyjska 9

Trzeci dzień Targów Enoexpo, podczas których zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska oraz na degustację, którą poprowadzi certyfikowana sommeliere, Katarzyna Solańska.

29.11 KOJDER – polski smak natury
Gdzie: ZaKładka Bistro de Cracovie, Józefińska 2, Kraków, godz. 19:30

Przegląd komentowany polskich win ekologicznych, połączony z kolacją. Gościem specjalnym będzie rodzeństwo Kojder. Winnice Kojder jako pierwsza winnica z Polski przyjęta została do ekologicznej organizacji ECOVIN. Uzyskany certyfikat zaświadcza, że zarówno uprawa jak i ochrona roślin pozbawione są środków chemicznych, sztucznych nawozów czy herbicydów, a w winiarni stosowana jest minimalna, niezbędna ilość siarczynów. Rodzinie Kojder zależy, by nie ingerować w naturę i zachować z niej jak najwięcej. Ich motto to: „ekologia przede wszystkim!”
Link do wydarzenia
TUTAJ.

***

GRUDZIEŃ

6.12 UPÓR NATURY – projekcja filmu
Gdzie: Kino KIKA, Krasickiego 18, Kraków

Film prezentujący życie i pracę biodynamicznych winiarzy z Włoch.

9.12 BĄBLE – produkcja metodą tradycyjną
Gdzie: SAM Żoliborz, Warszawa

Druga fermentacja w butelce czyli metoda tradycyjna produkcji win musujących to historia o powstawaniu szampana. Ale czy jedynie? Okryjcie wraz z nami inne wina produkowane w ten sposób w różnych miejscach na ziemi i z różnych szczepów. Zapraszamy.

***

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnych zmian w harmonogramie. O wszystkich modyfikacjach będziemy informować na bieżąco.

***

PATRONI MEDIALNI:

Czas Wina, Magazyn WINO, Winicjatywa, Ferment, Magazyn Restauracja, Magazyn Winiarski, Winny Świat, paragrafwkieliszku.pl, Have a Bite Kraków, ŻYCIE OD KUCHNI, Promotor Kulinarny, Food Service, Polski Portal Enoturystyczny, Z widelcem po Krakowie, Nasze Winnice, Vinisfera, Kate's Wine&Cuisine

PARTNERZY:

Winnica Wieliczka, Winnica Słońce i Wiatr, ZaKładka Bistro de Cracovie, Winiarnia - Restauracja Klimaty Południa, Villa Elise Park Pension, KIKA, Polish Wine, Szkoła Sommelierów, Biuro Podróży Madart, Enolab, Unimos, Enoexpo, Projekt Winnica, Wino i Miód