.
aktualnosc obraz

EnoWiadomości X.1

8 października 2020 11:45

Zagraniczne sukcesy polskich win.Po małej przerwie (technicznej) wracają EnoWiadomości.

W związku z tym, ze sezon enturystyczny powoli się kończy i nieco mniej będzie się działo widomości będą pojawiać się co dwa tygodnie.

 

 

Jesteśmy w najpiękniejszym winiarsko okresie roku – wszędzie winobrania. Zarówno w sensie imprez dla enoturystów jak i w sensie ciężkiej pracy winiarzy. Pogoda w tym roku nie rozpieszcza…

 

W wrześniu powstała Podkarpacka Karta Win – nowy system rekomendacji win przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia. Zespół ekspercki w składzie: Katarzyna Korzeń, Piotr Stopczyński, Mikołaj Skotniczny, Waldemar Kaczmarek i Jarosław Reczek wybrał 13 spośród zgłoszonych przez podkarpackich producentów win, które zostały przedstawicielom branży gastronomiczno – hotelarskiej. Butelki dumnie noszące znaczek „sprawdzona jakość w kieliszku” wkrótce trafią na półki i do kieliszków konsumentów.

 

Wina z Winnicy Turnau (pierwsze i do tej pory jako jedyne)  znalazły się w La Cité du Vin, w Bordaux - największym na świecie muzeum wina.

Dwie polskie winnice: Winnica Adoria i Winnice Czajkowski, za swoje białe wina zdobyły medale na prestiżowym Decanter World Wine Awards.

Solaris 2019 z Winnicy Turnau zdobył złoty medal na AWC Vienna - największym konkursie winiarskim świata.

 

We wrześniu odbył się 12. Konkurs Polskich Win i Cydrów o Medal ENOEXPO 2020.

 

Coraz więcej polskich win znajdziecie w ofertach marketów:

- na póki Biedronki trafił kolejny rocznik Poloneza (białe i czerwone kupaże) z podkarpackiej Winnicy Łany oraz białe, czerwone i różowe CuvÉe pod marką Winnica odNowa, za którą kryje się Winnica Dwórzno.

- w jesiennej ofercie Auchan znalazło się wiele polskich etykiet.

 

Dobre wiadomości dla miłośników drukowanych przewodników i polskiego wina:

- Winicjatywa przygotowuje publikację „Polskie Wina. Przewodnik turystyczny” – publikacja na Mikołajki

- Ewa Wawro, autorka katalogu „Winnice Podkarpacia” (wydany w 2012 roku) rozpoczęła prace edytorskie nad jego nowym, uaktualnionym wydaniem – publikacja planowana jest na początek przyszłego roku.

 

W najbliższym czasie szykuje się kilka fajnych eno – imprez, między innymi:

- Wino, miód i architektura czyli Szczecin nieznany

- Wieczór Trzech Zmysłów II