.
aktualnosc obraz

EnoWiadomości - VIII.1

5 sierpnia 2020 20:56

Podsumowanie eno-tygodnia i najciekawsze propozycje na nadchodzący weekend.W eno-świecie tyle się dzieje, że trudno nadążyć… Przekonany prośbami wielu wino- i winnicomaniaków oraz pijców polskich win EnoPortal rusza z nowym cyklem cotygodniowych eno-wiadomości.


W każdy czwartek znajdziecie krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia i zapowiedzi atrakcji nadchodzącego weekendu…


Co Wy na to?

 

*  W tym tygodniu spora część „branży” żyje Konkursem Polskich Win, który rozpoczyna się właśnie dziś.

Przypomnijmy za organizatorami: „Konkurs Polskich Win to największy i najbardziej prestiżowy tego typu konkurs winiarski w naszym kraju. Odbywa się nieprzerwanie od 2014 roku. Każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Winiarze z całe Polski cenią Konkurs za dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu oraz za wyjątkowy panel jurorski, w którego skład wchodzą wyłącznie sommelierzy z niekwestionowanym doświadczeniem. Przyznawane w Konkursie Polskich Win medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale przede wszystkim gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej.
Wina oceniane będą w ciemno w sześciu kategoriach: polskie wina białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Oceny, tak jak w poprzednich edycjach Konkursu, dokonywać będzie Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich
.”

W tym roku Konkurs odbywa się po raz siódmy. W Jury zasiądą: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Grzegorz Jach, Szymon Milonas, Piotr Pietras, Ewa Relidzyńska, Karolina Nowosadzka, Wojciech Dubis, Maciej Łyko, Kamil Wojtasiak. Czekamy z niecierpliwością na wyniki, które poznamy w sobotę. Tym bardziej, że organizatorzy postanowili nie poprzestać na samej ocenie win i przyznaniu medali, ale mocno skupiają się promocji nagrodzonych win i obiecują przybliżać je konsumentom poprzez recenzje i prezentacje.

 

Pojawiło się trochę informacji o tegorocznym Winobraniu w Zielonej Górze, które jak nie trudno się domyślić wywoły emocje i sporo komentarzy.

 

Otwarto Trakt Winny w piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych w Żaganiu - wspólny projekt księdza kanonika Władysława Tasiora i Winnicy Saganum. Trakt można zwiedzać wraz z całym Zespołem Poaugustiańskim, a w trakcie zwiedzania degustować lokalne wino.

 

 

foto: https://www.facebook.com/saganumwinnica/

 

* Wszędzie tętni enoturystyka. Pikniki, kolacje, obiady i mnóstwo innych imprez. Wspomnienie i powracające obawy pandemiczne wielu z nas przekonują do spędzania wakacji w kraju – i bardzo dobrze! Polskich winnic jest pod dostatkiem.
W ostatnim tygodniu najwięcej działo się chyba w Winnicy Silesian -
Śniadanie na Trawie i 21. festiwal bachowski oraz Rosé weekend w prowansalskim Bagieńcu, a najwięcej przyjemności skumulowało się w Muchówce pod czas Lata leniwców.

 

foto: https://www.facebook.com/festiwal.bachowski/

 

foto: https://www.facebook.com/Much%C3%B3wka-Winne-siedlisko-219893464781012/

 


*  W winnicach trwa cięcie, przycinanie i walka z mączniakiem rzekomym, który w tym roku ma wyjątkowo przychylne warunki do czyhania na chwilę słabości winnych krzewów; niektórzy kończą zielone zbiory (redukcję nadmiaru owoców), gdzieniegdzie widać już początki veraison (fazy rozwoju, w której owoce nabierają rumieńców).


*  W piwnicach większość bieli i różów jest gotowa, albo od jakiegoś czasu trafia do konsumentów.

 

* KOWR (Krakowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - instytucja prowadząca ewidencję producentów i przedsiębiorów wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) zakończył już przyjmowanie wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino - niedługo dowiemy się ilu mamy producentów na rok gospodarczy 2020/2021 i o ile (oficjlanie) powiększyła się powierzchnia winnic w Polsce.

 

W nadchodzący weekend będziecie mogli wybierać z co najmniej kilkunastu ciekawych wydarzeń z polskim winem; w tym np.: noc Perseidów w winnicy, piknik jazzowy, rower i wino czy wakacyjny winobus. Wszystko znajdziecie w kalendarzu EnoPortalu i na FB.