.
aktualnosc obraz

Enoturystyka "na spontanie".

17 czerwca 2021 15:45

Często będąc na weekendowym wypadzie, urlopie, czy wakacjach nabieramy ochoty na enoturystykę. Czy w Polsce można spontanicznie odwiedzać winnice?



Znakomita większość polskich winnic to niewielkie, rodzinne przedsięwzięcia. Winiarze są zapracowani. Trudno więc, się dziwić że dla własnej wygody i większego komfortu swoich gości preferują wcześniejsze umówienie się na wizytę; zwiedzanie, degustację i miłe rozmowy. W sezonie organizowane są również imprezy, podczas których winiarze podejmują enoturystów jak mogą najlepiej i poświęcają im sto procent swojego czasu.

Często jednak zdarza się, że chcielibyśmy tak po prostu wpaść do winnicy. Usiąść w cieniu winorośli i napić się wina. Zdarza się, że nam się uda i winiarz poświęci nam czas. Czasem możemy nikogo nie zastać. Czasem może zdarzyć się, że winiarz będzie się nami zajmował przestępując z nogi na nogę i stresując się, zaległą pracą, od której go odrywamy.

Dla komfortu wszystkich zawsze przed wizytą w winnicy warto sprawdzić, czy, kiedy i na jakich zasadach przyjmuje ona gości.

Są takie, które można odwiedzać (prawie) zawsze.

 

 

Dla tych, którzy kochają spontan, kilka przykładów miejscówek sezonowo otwartych na wszytkich, również niezapowiedzianych gości:

Kazimierskie Wzgórza – miejsce słynie z degustacji i organizowanych świetnych eventów, ale poza nimi możecie wpaść do ich sklepu i oczywiście zobaczyć winnicę codziennie (oprócz poniedziałków) od 12:00 do 17:00.

Winnica Terra – jest otwarta do samodzielnego zwiedzania od czwartku do niedzieli w godzinach 10:00 – 19:00. W winnicy stoi również food truck. Oczywiście enoturyści mogą korzystać także z innych atrakcji, po wcześniejszej rezerwacji.

Winnica Sandomierska – jest otwarta codziennie oprócz niedziel, w godzinach: 10:00 – 18:00 (zwiedzanie odbywa się: od poniedziałku do czwartku o 17:00, a w piątki i soboty o 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00).

Winnica Sztukówka – na degustację i oprowadzanie najlepiej się umówić, ale generalnie brama jest zawsze otwarta i ktoś jest na miejscu, winnica dostępna jest codziennie od 10:00 do 20:00 .

Winnica Św. Jakuba w Sandomierzu – zaprasza codziennie od 11:00 do 19:00, zwiedzanie z przewodnikiem i degustacje komentowane o określonych godzinach lub po rezerwacji.

Winnica Widokowa – otwarta dla enoturystów codziennie od 12:00 do 17:00.

Winnice Jaworek - zwiedzanie odbywa się w wyznaczone dni lub za wcześniejszą rezerwacją, ale na teren hotelu i do restauracji możecie wpadać absolutnie kiedy tylko chcecie.

 

 

Stara Winna Góra – zwiedzanie winnicy oraz degustacja wina możliwa jest jedynie dla grup zorganizowanych, które dokonały wcześniejszej rezerwacji terminu, ale w sezonie obiekt jest otwarty i można bez problemu podziwiać widok na winnicę i chłonąć niepowtarzalny klimat miejsca. Restauracja również przeważnie jest otwarta dla gość, ale czasem zdarzają się imprezy zorganizowane, więc warto wcześniej zadzwonić i się upewnić.

Pałac Mierzęcin – hotel, SPA i restauracja klasycznie otwarte dla gości.

Hotel Niemcza SPA i Winnica Niemczańska - hotel, SPA i restauracja klasycznie otwarte dla gości.

Dwór Sanna - hotel i restauracja klasycznie otwarte dla gości.

 

 

Enoteka Kazimierz – krakowski wine bar z winami z Winnicy Kresy, czynny codziennie od 14:00 do 20:00.

Piwniczka Winiarska – zielonogórski sklep z lubuskimi winami, czynny od środy do niedzieli od 12:00 do 17:00.

Ślężański – sklep w Sobótce, w którym znajdziecie również lokalne wino, czynny: poniedziałek – piątek 9:00 – 18:00, sobota 10:00 – 18:00, niedziela 10:00 – 16:00.

Świętokrzyskie Butelki – sandomierska winiarnia z winami regionalnymi, czynna codziennie do 10:00 do 20:00.

Wizja Wina – wrocławski sklep z regionalnymi winami, czynny od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, w soboty od 9:00 do 15:00.