.
aktualnosc obraz

Enoturystyka kamperowa w Polsce?

18 marca 2021 13:31

W polskiej turystyce winiarskiej jest jeszcze bardzo dużo do odkrycia – na przykład podróżowanie po winnicach kamperem…Jak obudzić się w słoneczny poranek pośród winnych krzewów nie mając winnicy? Jak przeżyć przyjemny wieczór z polskim winem i pysznym jedzeniem w ciekawym towarzystwie winiarza pięć kroków od swojego łóżka? Jak poczuć klimat winiarskiego życia i oswoić magię zawartości butelki wina? Jak zwiedzić kilka winnic w klika dni nie pakując walizki?

To proste. Trzeba spróbować enoturystyki kamperowej.

Turystykę winiarską można uprawiać na wiele sposobów. Podróżowanie kamperem po winnicach daje wiele przyjemności i dostarcza jedynych w swoim rodzaju możliwości: z całym swoim wakacyjnym zapleczem możecie dosłownie wjechać w realia winnicznego życia (przynajmniej na chwilę), cieszyć się wszystkimi zaletami enoturystyki dokładnie tak długo jak macie na to ochotę, odwiedzić tyle winnic ile chcecie, przenocować nawet w tych miejscach, w których nie ma tradycyjnych noclegów.

 

W roku 2020 realia wakacyjnych wyjazdów uległy drastycznej zmianie. Zmieniły się również nasze preferencje turystyczne. Wszystko wskazuje na to, że pandemiczne zmiany będą nam jeszcze długo towarzyszyć. Najchętniej jeździmy po kraju. Szukamy nowych, ciekawych i oryginalnych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Cenimy sobie prywatność i raczej staramy się unikać dużych skupisk ludzi. Caravaning i enoturystyka są w tych okolicznościach jednym z najlepszych połączeń.

 

 

Jak robią to inni.

Zalety podróżowania kamperem po winnicach są bardzo dobrze znane w krajach o długiej historii i utrwalonych tradycjach winiarskich. Winnice tworzą stowarzyszenia i inne organizacje zrzeszające miejsca przystosowane i przyjazne dla kamperowych enoturystów. Promują turystykę winiarską, przygotowują szlaki i przewodniki, opracowują specjalne trasy w regionach winiarskich.

We Francji funkcjonuje France Passion. Organizacja zrzesza miejsca pozwalające na postój kamperom. Kamperowicze wykupują specjalną kartę France Passion pozwalającą na bezpłatny, jednodobowy pobyt na terytorium winnicy.

We Włoszech można wykupić członkostwo w Agricamper Italia, które zrzesza rolników, winiarzy i innych twórców lokalnego rzemiosła. Pozwala ono na korzystanie z oferty ponad 100 agroturystyk i winiarni na terenie całego kraju.

W Portugalii można skorzystać z rozwiązań EasyCamp - w winnicy zamiast opłaty pobytowej jesteśmy proszeni o zakup tzw. Welcome Gift-a, na który składają się rodzime produkty (wino, ser i inne).

Nie trzeba chyba dodawać, że każdy z powyższych przykładów w pakiecie zawiera niezapomniane wrażenia i jedyny w swoim rodzaju klimat winnic.

 

 

Kamperowe technikalia pobytowe w winnicy.

Elementem niezbędnym do połączenia turystyki kamperowej i winiarskiej jest bezpieczny i wygodny parking. To podstawa, którą oprócz standardowej oferty enoturystycznej musi przygotować winnica. Kamper, a co za tym idzie jego użytkownicy mają  4 najważniejsze potrzeby: prąd, opróżnienie kasety toalety chemicznej, opróżnienie zbiornika z szarą wodą (woda po kąpieli czy po zmywaniu naczyń w kuchni), napełnienie zbiornika z czystą wodą. Są to jednak potrzeby dodatkowe, tzn. nie muszą być zaspakajane każdego dnia. „Camper-service” - punkt serwisowy dla kamperów to oczywiście dodatkowy atut miejsca.

Główną ideą podróżowania kamperem jest wolność i samowystarczalność. Kamperowicze są więc bardzo mało wymagającymi i niekłopotliwymi gośćmi. Winnice to dla nich atrakcyjne i oryginalne miesce do zatrzymania się. Z wielką przyjemnością poznają świat winiarski od podstaw - poczynając od krzewu, przez przetwórnię, aż do degustacji. Z reguły wyprawy kamperowe zaplanowane są na spędzanie każdej nocy w innym miejscu, ale w sielskich okolicznościach winnicy, z dostępem do najważniejszych elementów punktu serwisowego można zostać trochę dłużej.

 

 

W polskich winnicach.

W kraju, w którym mamy 329 zarejestrowanych producentów wina i blisko 550 ha winnic, a w roczniku 2019 wyprodukowano ponad 360 hl wina (dane Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) enoturystyka rozwija się w niezwykle przyjemnym tempie. Tu i ówdzie pojawiały się informacje o kamperowych wizytach w polskich winnica, ale nikt do końca nie wie jak to naprawdę wygląda.

Czy mamy już w Polsce enoturystykę kamperową?

EnoPortal wraz z CampRest – portal o tematyce caravaningowej, połączyły siły, żeby zbadać temat…  i całym przekonaniem możemy potwierdzić, że tak. Turystyka kamperowa funkcjonuje już w polskich winnicach i wszystko wskazuje na to, że będzie się bardzo dobrze rozwijać. Zapytaliśmy winnice jakie mają doświadczenie w przyjmowania enoturystów w kamperach. Czy zastanawiają się lub planują podejmowanie takich gości.

 

44 winnice (13% winnic zarejstrowanych w KOWR) z bazy EnoPortalu są gotowe i chętne żeby gościć u siebie kamperowców. Praktycznie w każdej części Polski można znaleźć kamperowo-enoturystyczną destynację, a w klilku regionach jest ich tyle, że można zaplanować cały wyjazd o wyłącznie winiarskiej tematyce.

Kompletne punkty serwisowe to ciągle jeszcze rzadkość (szczegóły w tabeli), ale kilka winnic deklaruje rozwój zaplecza dla kamperów.

W kwestii enoturystycznej atrakcyjności na liście kamper- friendly znajdziecie wszystkie opcje od degustacji, przez lokalne przysmaki do pełnej oferty z zapleczem hotelowym, wszędzie świetne wina, przemiłych gospodarzy i niezapomniane wrażenia, a w niektórych miejscach dodatkowe atrakcje. Informacje o ofercie winnic oraz dane kontaktowe znajdziecie w bazie EnoPortalu.

 

Temat jest bardzo interesujący – razem z CampRest planujemy jak dalej go rozwinąć…

 

 

Na koniec kilka liczb.

Badania przeprowadzone na zlecenie Polskiej Grupy Caravaningowej (https://www.youtube.com/watch?v=ctxBTROmn_Q) pokazują, że w roku 2020 zarejestrowano w Polsce o ponad 13% więcej kamperów niż w roku 2019. Sprzedaż tego typu pojazdów w Niemczech wzrosła o 30%. W zeszłym sezonie, w Polsce również wypożyczalnie kamperów przeżywały oblężenie. Prognozuje się, że rozwój tego sektora turystyki utrzyma się na podobnym poziomie jeszcze przez co najmniej cztery lata.

 

 

Atykuł powstał we współpracy z Portalem CampRest.

 

 

CampRest.com to portal prowadzony jest przez Kasię i Piotrka Kozłowskich od 2013 roku. Skupiają się tam na szeroko rozumianej tematyce caravaningowej. Mają własną wyszukiwarkę wyselekcjonowanych campingów w Europie. Piszą o ciekawych miejscach w pobliżu campingów i nowinach ze świata motoryzacji caravaningowej. Co roku wydają też przewodnik po Campingach Europy w formie drukowanej. Rozdają  go za darmo podczas różnych imprez caravaningowych, targów i wśród swoich firm partnerskich. 

Kasia i Piotrek: „Na campingi jeździliśmy już z rodzicami, którzy zaszczepili w nas tę pasję do podróżowania. Teraz my przekazujemy ją naszym dzieciom, z którymi  jeździmy na każdy nasz wyjazd. Testujemy campingi, kampery i przygotowujemy gotowe trasy kamperowe. Dzięki temu nasi czytelnicy spędzają mniej czasu na szukaniu wypożyczalni kamperów, ciekawych i bezpiecznych miejsc noclegowych i tras jakimi do nich dojadą. Chcielibyśmy bardzo, aby tak jak za granicą, również u nas w Polsce rozwinęła się turystyka w stylu Camp&Wine”

 

 

Główne zdjęcie udostępniła Winnica Sztukówka.