.
aktualnosc obraz

EnoPortal.pl – enoturystyka to za mało.

8 czerwca 2020 20:23

EnoPortal promuje polskie winiarstwo i enoturystykę, buduje dobrą kulturę wina i obiektywnie pokazuje to co mamy najlepszego; miejsca, wydarzenia, ludzi, wino.Polski Portal Enoturystyczny (PPE) – interaktywny przewodnik po polskich winnicach i winiarskich wydarzeniach, powstał trzy lata temu jako wirtualny drogowskaz dla wszystkich zainteresowanych turystyką winną. Od początku dostarczał sporo eno-informacji, z których korzystali nie tylko turyści. Szybko okazało się, że enoturystyka do za mało…

Tydzień temu, w trzecią rocznicę uruchomienia PPE wystartował jego następca, swoisty update - EnoPortal.pl, który pozostaje największą, wirtualną bazą wiedzy o atrakcjach turystyki winiarskiej i polskich winnicach, ale zawiera również sporo nowych elementów przydatnych wszystkim zainteresowanym polskim winem.

 

Głównym celem PPE, a teraz EnoPortalu jest ułatwienie interakcji między winiarzami, producentami wina, a konsumentami, przez zebranie w jednym miejscu możliwie kompleksowego zestawienia informacji na temat potencjału (ofert) polskich winnic oraz innych podmiotów związanych z winem i enoturystyką. Obszerna baza wiedzy to przydatne narzędzie, które chętnie wykorzystują nie tylko miłośnicy i pijcy wina, ale również inne osoby poszukujące informacji o polskim winiarstwie.

EnoPortal promuje polskie winiarstwo i enoturystykę, buduje dobrą kulturę wina i obiektywnie pokazuje to co mamy najlepszego; miejsca, wydarzenia, ludzi, wino.

Podobno nie jest możliwe połączenie treści atrakcyjnych dla konsumentów i dla „branży”. Ja jednak bardzo chciałabym żeby producenci starali się być dla konsumentów/gości, a konsumenci coraz lepiej i pewniej poruszali się w winiarskich tematach.

 

O Portalu i o mnie

Portal jest moim jednoosobowym (poza technicznym wsparciem informatycznym), niekomercyjnym przedsięwzięciem. Od samego początku jest skonstruowany tak, żeby możliwie dużo elementów bazy, bezpośrednio związanych z winnicami i wydarzeniami było tworzonych i edytowanych przez użytkowników. Część treści zbieram i edytuję sama. Czasem pojawiają się teksty zaprzyjaźnionych autorów – wyraźnie podpisane.

Powstanie Portalu było odpowiedzią na moją, a jak się potem okazało również wielu innych osób, potrzebę znalezienia w jednym miejscu informacji o większości polskich winnic. Przede wszystkim o ich ofercie enoturystycznej, ale również o pozostałych atrakcjach jakie oferują. Cała reszta była naturalnym dodatkiem, który ciągle ewoluuje i jest systematycznie rozbudowywany. W parze z Portalem idą oczywiście media społecznościowe (Facebook i Instagram). Wszystko razem działa jako baza wiedzy, źródło rzetelnych informacji i narzędzie promocji polskiego winiarstwa. Portal nie publikuje żadnych treści sponsorowanych.

Czy warto mi zaufać? Nie będzie przesadą, gdy napiszę, że w polskim winie siedzę po uszy. Z winiarstwem jestem związana już od ponad dziesięciu lat. Oprócz Portalu mam przyjemność współtworzyć Winnicomanię, działać w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy „Vinum pro Cultura”, pracować przy organizacji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle i Konkursu Polskich Win oraz prowadzić własną winnicę. Ze względów technicznych, nie bez znaczenia jest również fakt, że jestem doktorem nauk biologicznych.

 

Jak działa Portal

Najważniejszą częścią Portalu jest baza winnic i ich ofert. Już na PPE każdy mógł dodać swoją winnicę, a winnice mogły dowolnie edytować swoje podstrony. Po przebudowie Portalu większość winnic z bazy otrzymała drogą mailową linki do edycji swojej oferty. Wiele winnic już z nich korzysta. Każdy producent może zamieścić nie tylko podstawowe informacje, opis, ofertę enoturystyczną, zdjęcia, wydarzenia i dowolne atrakcje, ale również wprowadzić do bazy wszystkie produkowane przez siebie wina i miejsca, gdzie można je nabyć. Wyobraźcie sobie jakim udogodnieniem dla konsumentów jest taka baza… Wszyscy, których winnice nie znalazły się jeszcze na EnoPortalu mogą skorzystać z opcji „dodaj winnicę”. Winiarzy, których winnice są już w bazie, a którzy nie otrzymali linku do edycji (z niektórymi winnicami nie udało mi się skontaktować mailowo) bardzo proszę o kontakt, za pośrednictwem formularza na Portalu lub bezpośrednio na adres: enoportal@gmail.com

Drugi bardzo ważny element EnoPortalu to kalendarz wydarzeń. Znajdują się w nim eventy związane z polskim winem i winnicami. Usystematyzowane, podzielone na kategorie, zawierające opisy i lokalizację. Każdy zainteresowany znajdzie tam coś dla siebie. Bardzo zależy mi, żeby kalendarz był aktualny i możliwie kompletny, ale z miesiąca na miesiąc dzieje się coraz więcej… Zachęcam więc organizatorów wydarzeń do samodzielnego dodawania ich do kalendarza za pomocą prostego, przyjaznego formularza - przycisk "dodaj wydarzenie".

Na Portalu znajdują się informacje o polskim winiarstwie, enoturystyce oraz regionach i szlakach winiarskich, publikacje autorskich aktualności oraz podpowiedzi co ciekawego, na temat polskiego winiarstwa można znaleźć „w sieci”.

W nowej odsłonie Portalu pojawiła się również baza polskich win, z wygodną wyszukiwarką; rocznik, producent, odmiana czy typ wina mogą być kryterium, które zastosujemy żeby odnaleźć dokładnie tą etykietę, która nas interesuje, a jeśli producent wprowadził taką informację, możemy od razu sprawdzić, gdzie dane wino można kupić.

 

Portal unika rankingów i porównań, ale kilkuletnia praca z polskimi winnicami pozwala wyróżnić niektóre miejsca, podmioty i wina za ich bardzo dobrą jakość i wyjątkowy charakter;

- rekomendacja EnoPortalu – dotyczy głównie miejsc wartych odwiedzenia oraz wyjątkowych przedsięwzięć bezpośrednio związanych z polskim winem, wszystkie sprawdzone, oryginalne i o jakości bez zarzutu

- polecenie EnoPortalu - degustacyjnie sprawdzone – to potwierdzenie wysokiej i stałej jakości produkowanych lub serwowanych w danym miejscu win

- patronat EnoPortalu – dotyczy wydarzeń bezpośrednio współorganizowanych przez EnoPortal lub o sprawdzonej formule i cyklicznym charakterze.

 

Mam nadzieję, że EnoPortal będzie mocnym, fizycznym dowodem, że mamy w Polsce naprawdę wiele winnic do zobaczenia i mnóstwo dobrych win do spróbowania…

 

 

Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich eno-maniaków,

Katarzyna Korzeń