.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Hibernal 2021, Winnica Fredrówka

15 września 2022 09:11

Jeśli lubicie sauvignon blanc powinno przypaść Wam do gustu. 

Wino o leciutkiej, blado – żółtej barwie. Klarowne i błyszczące.

Pachnie liśćmi czarnej porzeczki i egzotycznymi owocami; marakują, mango.

Smakuje świeżymi cytrusami, białą i czerwoną porzeczką, marakują, mango, zieloną brzoskwinią i oczywiście liśćmi czarnej porzeczki. Kwasowość jest dość wysoka - dla jej fanów będzie przyjemna, ale mniej nawykłym może wydać się ciut przesadzona. Bardzo orzeźwiające.

 

Znakomitą większość win z hibernala da się zaliczyć do dwóch profili aromatycznych: słodkich, brzoskwiniowych z nutami kwiatowymi lub orzeźwiających, cytrusowych, z aromatem liści czarnej porzeczki i odrobiną nut owoców tropikalnych. Hibernal 2021 z Fredrówki należy do tej drugiej grupy – jeśli lubicie sauvignon blanc powinno przypaść Wam do gustu.

To wino prawdopodobnie pięknie się z czasem rozwinie, a jego żywa kwasowość straci nieco na ekspresyjności, ale póki co jest idealne do podania jako aperitif – ciężko przy nim utrzymać ślinianki w ryzach. Dobrze powinno pasować do owoców morza w prostych wydaniach, do niektórych ryb i sałat z kwaśnymi elementami.

 

Wino powstało w możliwie najprostszy sposób. Bez długiej maceracji. Wyłącznie w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Było fermentowane w niskiej temperaturze.

 

Winnica Fredrówka nie jest nowym przedsięwzięciem. Pierwsze, tworzące ją krzewy były posadzone w 2017 roku, potem stopniowo powiększano powierzchnię uprawy, aż do dwóch hektarów. W tym roku, na rynku pojawił się pierwszy rocznik wyprodukowanych tam win. Do sprzedaży trafiły wina białe i różowe – wszystkie przyjemnie udane. Czerwienie nadal dojrzewają. Winnica usytuowana jest na Podkarpaciu, tuż obok Zamku Kamieniec w Odrzykoniu.

 

Fakty techniczne:

alkohol: 11%

cukier resztkowy: 4,31 g/l

pH: 3,06

kwasowość ogólna: 11,68 g/l

 

Producent zaleca serwowanie w temperaturze 8 – 10 °C