.
aktualnosc obraz

Cyferki i tabelki - polskie winiarstwo statystycznie.

19 listopada 2021 11:14

Jeśli chcielibyśmy przedstawić aktualny stan polskiego winiarstwa – w ujęciu liczbowym, właściwie nie jesteśmy w stanie zrobić tego w metodycznie rzetelny sposób.Obiektywnie rzecz ujmując (odrodzone) polskie winiarstwo mimo, że rozwija się niezwykle dynamicznie jest na początku swojej drogi. Jeśli za jegonowy początek przyjmiemy lata 80te ubiegłego stulecia, kiedy rozpoczęto pierwsze eksperymenty winogrodnicze i winifikacyjne to mamy za sobą niespełna 40 lat, z czego intensywnego, profesjonalnego rozwoju około jednego dziesięciolecia.

Jeśli chcielibyśmy przedstawić aktualny stan polskiego winiarstwa – w ujęciu liczbowym, właściwie nie jesteśmy w stanie zrobić tego w metodycznie rzetelny sposób.

 

Jedyne źródło tzw. twardych danych o uprawie winorośli i produkcji wina w Polsce to rejestr KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa). Zawiera on jednak wyłącznie dane dotyczące producentów zarejestrowanych tzn. takich, którzy legalnie sprzedają lub planują sprzedawać wino. Jak wiadomo poza nimi istnieje jeszcze wiele innych winnic, nie prowadzących zarejestrowanej sprzedaży z różnych względów. Najczęściej jest to mała wielkość produkcji lub wiek winnicy (przez pierwsze 2 – 3 lata życia krzewów przeważnie daje im się czas na rozwój bez owocowania).

Dane liczbowe KOWR są ogólnie dostępne, również na stronie internetowej Ośrodka.

 

Poniżej, dla przypomnienia dwie, najważniejsze tabele z tego właśnie źródła:

 

 

 

EnoPortal uzyskał od KOWR także dane geostatystyczne – liczbę producentów zarejestrowanych w gminach. Zestawienie tych danych na mapach, dla poszczególnych lat gospodarczych znajdziecie TUTAJ.

Poniżej mapa z ostatniego roku.

 

 

EnoPortal lubi cyferki. Przez blisko cztery i pół roku swojego działania zebrał w swojej bazie sporo cennych danych. Baza winnic zawiera nie tylko informacje podstawowe jak wielkość, czy rok założenia. Zawiera również informacje o ich ofercie. W kalendarzu widnieje ponad 1000 wydarzeń, które odpowiednio zestawione również dają sporo ciekawych wyników.

Na potrzeby niedawnej konferencji naukowej: Turystyka Kulinarna – Tradycja i Innowacyjność organizowanej przez Szkołę Główną Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie powstałą prezentacja: „Enoturystyka jako ważna gałąź turystyki kulinarnej łącząca tradycje winiarskie z nowoczesnymi rozwiązaniami turystycznymi. Rozwój i aktualny stan w Polsce”, w której zostały zaprezentowane między innymi analizy statystyczne danych z bazy EnoPortalu.

Oto zestawienie wybranych elementów oferty enoturystycznej polskich winnic (wg. bazy EnoPortalu, stan na dzień 10 listopada 2021):

 

 

Jeszcze ciekawiej wygląda zestawienie wydarzeń z polskim winem (wg. bazy EnoPortalu, stan na dzień 10 listopada 2021). Wyraźnie widać między innymi sezonowość oraz wpływ pandemii na organizację wydarzeń (czerwone i szare, pionowe kreski to lockdown’y).

I ciekawostka, organizatorzy największej liczby wydarzeń z polskim winem opublikowanych w kalendarzu EnoPortalu (wg. bazy EnoPortalu, stan na dzień 10 listopada 2021):

 

 

Wszystkie powyższe zestawienia są interesujące i bardzo pomocne w konstruowaniu wyobrażeń na temat polskiego winiarstwa i enoturystyki. Mam ogromną nadzieję, że z czasem będzie przybywać zarówno danych jak i miarodajnych źródeł, a ich analizy będą coraz lepiej obrazować naszą winiarską rzeczywistość.