.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO: Traditio Cuvee Brut 2021, Winnica Aris ----

2023-03-29

Aromaty drożdżowe i orzechowe są delikatne - podkreślają owocową specyfikę całości i nadają winu oryginalny charakter.Wino pastelowo żółte z tonami różowo - łososiowymi . Czyste i klarowne. Musuje elegancko, delikatnymi, drobnymi bąbelkami.

 

Pachnie jabłkami, brzoskwiniami, gruszkami i cytrusami. Po chwili pojawiają się również aromaty lekko orzechowe i drożdżowe.

 

Smakuje jabłkami i cytrusami z lekkim niuansem drożdżowo – ciasteczkowym i leciutko orzechowym. Można doszukać się w nim również brzoskwiń – zwłaszcza w finiszu, czerwonych porzeczek, a nawet malin i truskawek.

Ma bardzo wyraźną, ale przyjemną kwasowość. Musowanie jest delikatne i eleganckie.

 

Traditio Cuvee Brut 2021 to kupaż: pinot noir, riesling, chardonnay. Jest świeży, owocowy i elegancki. Wino zostało zrobione metodą klasyczną, dojrzewało nad osadem drożdżowym przez 12 miesięcy - nuty drożdżowe i orzechowe są delikatne, ale w tym przypadku to dobrze, bo tylko podkreślają owocową specyfikę całości i nadają winu oryginalny charakter.

 

To wino dobrze sprawdzi się jako aperitif. Będzie pasować do owoców morza, w tym na pewno warto spróbować go z ostrygami. W wersji śniadaniowej – do omletu z krewetkami również będzie świetne. Dobrze skomponuje się z delikatnymi daniami z ryb morskich. Można też dopasować do niego przekąski na bazie ciasta francuskiego i wędzonego boczku.

 

Winnica Aris to stosunkowo nowe przedsięwzięcie (od 2018 roku) z Lubuskiego. Na 10 ha uprawia się tam odmiany: solaris, muscaris, pinot noir, riesling, chardonnay, johanniter, bianka. Winnica produkuje kilka rodzajów win spokojnych oraz bardzo ciekawy zestaw musiaków, którymi wpisuje się w tworzącą się powoli w okolicach Krosna Odrzańskiego, nową tradycję produkcji win musujących robionych metodą klasyczną.