.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO: Seyval 2021, Winnica Arbor ----

2023-03-02

Seyval blanc rzadko prezentuje tak ciekawe i złożone oblicze. Wino posiada nadzwyczajnie intensywne, owocowe aromaty, bardzo przyjemnie smakuje. Do tego interesująco ewoluuje. 

Wino o jasnej, delikatnej, słomkowo – cytrynowej barwie. Czyste i klarowne, z odrobiną mikropęcherzyków dwutlenku węgla.

 

Pachnie dość intensywnie: brzoskwiniami i gruszkami, bardzo dojrzałymi, żółtymi śliwkami oraz cytrusami i owocami egzotycznymi: mango, papaja. Leciutko wyczuwalny jest niuans kremowo – waniliowy.

 

Smakuje cytrusami i brzoskwiniami, gruszką oraz mango. Smak jest nieco mniej intensywny od zapachu.

Jest delikatnie cieliste, bardzo dobrze zrównoważone żywą kwasowością.

 

Seyval blanc rzadko prezentuje tak ciekawe i złożone oblicze. Wino posiada nadzwyczajnie intensywne, owocowe aromaty, bardzo przyjemnie smakuje. Do tego interesująco ewoluuje; od bardziej cytrusowo – pigwowej wersji do słodszych aromatów, dojrzałych, żółtych owoców.

Dobrze smakuje pite solo. Będzie świetnym towarzyszem lekkich białych mięs i prosto przyrządzonych ryb – na przykład grillowanego pstrąga. Warto spróbować go z nie bardzo pikantnymi, tłustymi serami.

 

Wino fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

 

Winnica Arbor to rodzinne przedsięwzięcie - maleńki, stosunkowo nowy (od 2021) na rynku producent z Podkarpacia. Nie tylko opisywany Seyval, ale również inne wina z tej winnicy charakteryzują się intensywną aromatycznością i bardzo niezwykłą dbałością o jakość. Winnica nie prowadzi regularnej działalności enoturystycznej, ale można umówić się na zwiedzanie i degustację.

 

Fakty techniczne:

wino białe, wytrawne

alkohol: 12,9%

 

Producent nie sugeruje temperatury serwowania. Najlepiej będzie smakować w dolnych wartościach temperatur polecanych dla win białych.