.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Polonez 2020, Winnica Łany

2023-01-12

To jeden z cięgle jeszcze nie dość licznych przykładów polskiego czerwonego wina o dobrej, ale nie na siłę przeciążonej strukturze, z dobrym balansem, owocowym charakterem i przyjemnie świeżą kwasowością. 

 

Wino o jasnym, ale intensywnym, pięknym, czerwonym kolorze, jaśniejszym i lekko rozmytym przy brzegu kieliszka.

 

Pachnie wiśniami i jeżynami, odrobinę borówką i niuansami innych czerwonych i czarnych owoców. Pojawia się też aromat przywodzący na myśl wanilię, ale nie taką ze słodkiego ciasta, ale raczej z zestawu egzotycznych przypraw w wytrawnym daniu.

 

Smakuje wiśniami i nie całkiem dojrzałymi czereśniami. Jest lekko przydymione z odrobiną pikanterii. Zaskakuje bardzo dobrym balansem między delikatną tanicznością, żywą kwasowością, odrobiną gorzkości i świeżą owocowością.

 

To jeden z cięgle jeszcze nie dość licznych przykładów polskiego czerwonego wina o dobrej, ale nie na siłę przeciążonej strukturze, z dobrym balansem, owocowym charakterem i przyjemnie świeżą kwasowością.

 

Polonez 2020 jest przyjemny do picia solo, zwłaszcza jako towarzysz wieczorów w tak nie zimowych okolicznościach jakie mamy tej zimy. Ze względu na swoją kwasowość i delikatną taniczność będzie też bardzo dobrym towarzyszem wielu potraw, również takich, do których trudno dobrać cięższe wina czerwone. Będzie pasować do lżejszych wydań mięs czerwonych oraz do niektórych mięs białych w cięższych wersjach. Dobrze uzupełni smak potraw z grilla – lżejszych mięs i warzyw. Warto spróbować go do polskich wędlin, zwłaszcza tych tradycyjnie robionych z podrobów. Może być też przyjemnym uzupełnieniem niektórych wersji pizzy.  Będzie przyjemnym towarzyszem średnio pikantnych serów.

 

Wino jest kupażem odmian: regent, cabernet dorsa i cabernet cortis. Dojrzewało 10 miesięcy w beczce dębowej.

 

Winnica Łany to podkarpackie przedsięwzięcie winiarskie z długą historią. Od pięciu roczników sprzedaje swoje wina wyłącznie za pośrednictwem sieci sklepów Biedronka. To bardzo udany przykład win „marketowych” dobrej jakości. Winnica współpracuje z enologiem Piotrem Stopczyńskim, który czuwa nad każdym kolejnym rocznikiem.

 

alkohol: 12%

Rekomendowana temperatura serwowania 14 – 16 °C.