.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Pinot Noir 2021, Winnica Białe Skały

2022-11-24

To dokładnie taki pinot jakie w Polsce wydają się udawać najlepiej. Lekki, świeży i delikatny z bardzo wyraźnie zdefiniowaną owocowością. 

Pachnie malinami i porzeczkami, trochę wiśniami i odrobinę jeżynami. Delikatnie przywodzi na myśl lukrecję i wanilię.

 

Smakuje bardziej wiśniowo (wiśnia z pestką), ale również malinowo i jeżynowo. Ma też słabo wyczuwalny, delikatny niuans wanilii. Jest bardzo świeże i owocowe, ale nie brakuje mu cielistego balansu. Kwasowość jest przyjemnie wyraźna. Taniczność bardzo delikatna.

 

To dokładnie taki pinot jakie w Polsce wydają się udawać najlepiej. Lekki, świeży i delikatny z bardzo wyraźnie zdefiniowaną owocowością.

To młode wino z młodych krzewów. Owocowość jest w nim wyraźna, a pozostałe aromaty raczej delikatne. Jeśli jednak pozostawić je w kieliszku na dłużej ładnie ewoluuje – pojawiają się w nim niuanse przypraw korzennych i delikatne nuty dymne, co pozwala przypuszczać, że z czasem to wino pięknie dojrzeje.

Pinot 2021 dobrze smakuje solo, ale o tej porze roku niektórzy z pewnością bardziej je docenią w towarzystwie dobrego jedzenia. Świetnie sprawdzi się do delikatnej, tłustawej gęsiny; od pieczonej po pierogi. Będzie pasować również do niektórych dań z kaczki. Przyjemne będzie również z lekkimi pasztetami i tłustymi, niezbyt intensywnymi aromatycznie serami. Dobrze odnajdzie się również na świątecznym stole przy karpiu. Pasuje także do niektórych potraw z grzybami, na przykład do kruchej tarty z kurkami.

 

Wino dojrzewało 8 miesięcy w beczce.

 

Winnica Białe Skały to stosunkowo nowe przedsięwzięcie. Winnica usytuowana jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, niedaleko Ogrodzieńca. Jej wielkim atutem jest położenie i gleba, oraz skała macierzysta, na której rośnie. Piaszczysta glina z bardzo dużą ilością wapieni – dosłownie „białych skał”, przyczynia się do tego, że z owoców rosnących tam winnych krzewów powstają wina o niepowtarzalnym, niezwykle interesującym charakterze. Siedlisko wydaje się być bardzo dobre dla pinota i chardonnay. W winnicy uprawia się również solarisa, seyval blanc, regenta i cabernet cortis, które również dobrze się tam sprawdzają. Wina z Winnicy Białe Skały dopiero zaczynają trafiać do szerszej dystrybucji. Aktualnie najłatwiej spróbować ich w Poziom 511 Design Hotel & Spa.

 

Fakty techniczne:

alkohol: 12%

cukier resztkowy: 2,34 g/l

kwasowość ogólna: 5,4 g/l

 

Producent zaleca serwować to wino w temperaturze 16 – 18 °C.