.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Ortus 2021, Winnica Vanellus

13 października 2022 11:22

Seyval blanc to odmiana zazwyczaj kupażowana z innymi. Sama rzadko daje wina szczególnie charakterne. W tym przypadku pokazuje bardzo przyjemne, eleganckie oblicze. 

Wino o dość intensywnej, żółtej barwie. Czyste i klarowne.

 

Pachnie jabłkami (z pestką) i konfiturą brzoskwiniową. Ma też odrobinę aromatów ziołowych oraz przywodzących na myśl orzechy włoskie, kokos i migdały.

 

Smakuje cytrusowo i jabłkowo, odrobinę agrestem i rabarbarem. Przypomina trochę suszone morele. Ma przyjemny niuans pestek jabłkowych oraz orzechów i migdałów.

Jest lekkie i posiada bardzo przyjemną, żywą kwasowość.

 

Ortus 2021 to seyval blanc - odmiana zazwyczaj kupażowana z innymi. Sama rzadko daje wina szczególnie charakterne. W tym przypadku pokazuje bardzo przyjemne, eleganckie oblicze.

 

Przyjemnie pije się to wino solo, ale najlepiej sprawdza się w towarzystwie dobrego jedzenia. Pieczony lub grillowny pstrąg, makaron z sosem serowo – śmietanowym, risotto z borowikami – to kilka przykładowych podpowiedzi.

 

Wino fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

 

Winnica Vanellus to znany i ceniony producent z wieloletnim doświadczeniem. Powstają tam prawie wyłącznie wina wytrawne; świeże, aromatyczne biele, przyjemny róż i elegancka czerwień. Winnica należy do Jasielskiego Szlaku Winnego i Karpackiego Szlaku Wina. Enoturyści są tam zawsze mile widziani.

 

Fakty techniczne:

alkohol: 10,5%

cukier resztkowy:   5 g/l

kwasowość ogólna:   9 g/l

 

Producent nie sugeruje temperatury serwowania. To wino zdecydowanie najlepiej smakuje dobrze schłodzone.