.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Mr Helidor 2021, Winnica Nobilis

22 września 2022 09:54

Bardzo dobrze łączy słodkie aromaty z słodyczą smaku zrównoważoną odrobiną kwasowości. 

Wino o bardzo jasnej, pastelowo-żółtej barwie. Czyściutkie i klarowne, z odrobiną małych bąbelków dwutlenku węgla – absolutnie w niczym nie przeszkadzają i nie są wyczuwalne na języku.

Pachnie muszkatowo; trochę brzoskwiniowo, trochę owocami egzotycznymi, trochę kwiatowo. Ma sporo aromatów kojarzących się z bardzo dojrzałymi białymi i żółtymi owocami. Oprócz brzoskwini można doszukać się tam zapachu gruszek, a nawet morwy i liczi. Aromat wina jest mocny i intensywny.

Smakuje również muszkatowo. Można odnaleźć w nim brzoskwinię, renklodę, gruszkę i inne żółte i białe owoce, wszystkie bardzo dojrzałe. Wyraźne są akcenty kwiatowe, głównie kwiaty czarnego bzu. Można wyczuć leciutki, bardzo pozytywny i pasujący do całości niuans ziołowej gorzkości. Wino jest w odbiorze przyjemnie, delikatnie słodkie – cukrowi resztkowemu towarzyszy dokładnie tyle kwasowości ile trzeba, żeby osiągnąć balans.

 

Wina z odmian muskat i jutrzenka charakteryzują się bardzo zdecydowanymi i mocnymi aromatami. Są to te rodzaje aromatów, które albo się lubi, albo się ich nie toleruje. Mr Helidor 2021 to wino dla tych, którzy lubią muskatowe klimaty. Bardzo dobrze łączy słodkie aromaty z słodyczą smaku zrównoważoną odrobiną kwasowości.

Wina półsłodkie i półwytrawne bywają traktowane różnie. Być może przyczyną tego jest niska jakość sporej części win z wyższym cukrem resztkowym na polskim rynku. Tym czasem, dobre wina półsłodkie i półwytrawne mają swoje miejsce na stole i mogą sprawdzić naprawdę dużo przyjemności. Paradoksalnie zrobienie jakościowego wina z większą ilością cukru resztkowego jest technologicznie większym wyzwaniem niż robienie win wytrawnych.

Mr Helidor 2021 jest bardzo przyjemny do picia solo. Zwłaszcza Ci, którzy są jeszcze na początku swojej przygody z winem i lepiej czują się z odrobiną słodyczy w winie, będą zadowoleni. To propozycja półsłodka, ale w żadnym razie nie mdła, ani nie męcząca. Balans słodyczy i kwasowości jest w tym winie bardzo dobry. Mr Helidor sprawdzi się też z wieloma potrawami o nieco wyższym poziomie pikantności, takimi których aromaty pasują do kwiatowo – owocowej muszkatowości. Sporo takich propozycji znajdzie się na przykład w kuchniach azjatyckich.

 

Wino nie było poddawane żadnym specjalnym zabiegom winifikacyjnym. Fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

 

Winnica Nobilis została założona w 2001 roku. Znajduje się miejscowości Faliszowice, niedaleko Sandomierza. Po ostatnich nasadzeniach zajmuje powierzchnie 2,5 ha. To dzieło Magdaleny i Grzegorza Kapłanów – pełnych pasji profesjonalistów posiadających sporą wiedzę i wieloletnie już doświadczenie w uprawie winorośli i produkcji wina. To jedna z tych polskich winnic, która nie boi się wysyłać swoich wina na więcej niż jeden konkurs winiarski i od kilku roczników zbiera za swoje wina wiele medali.

 

Fakty techniczne:

kupaż: muskat + jutrzenka

alkohol: 11%

cukier resztkowy: 15,6 g/l

kwasowość ogólna: 8,7 g/l

 

Producent zaleca serwowanie w temperaturze 8 – 10 °C