.
aktualnosc obraz

--- DOBRE POLSKIE WINO: MaRoCo 2018, Winnica Słońce i Wiatr ---

2023-04-06

To wino dobrze pokazuje znaczenie czasu dla struktury i charakteru czerwieni. Rozwinęły się w nim bardzo przyjemne, łagodne aromaty dojrzałych ciemnych owoców oraz nuty dżemowe – konfiturowe. Przy tym wino zachowało solidną kwasowość , co w połączeniu z dość dużą tanicznością jest bardzo interesujące. 

Wino o intensywnej czerwonej barwie z niebieskawymi refleksami.

 

Pachnie konfiturą i dojrzałymi ciemnymi owocami; borówkami, jeżynami, wiśniami, śliwkami, czarną porzeczką. Odrobinę wyczuwalne są aromaty pieprzu, papryki i orientalnych przypraw. Można doszukać się także nut orzechów włoskich, a nawet aromatów przywodzących na myśl kakao.

 

Smakuje wiśniami, aronią, śliwkami, jeżynami, czarnymi porzeczkami z odrobiną orzechów laskowych i frezji. Wino jest dość wyraźnie taniczne, z dobrze zachowaną kwasowością. W ustach jest nieco mniej intensywne niż w nosie, mimo to ciekawe i złożone. W odbiorze raczej dynamiczne niż harmonijne – przez to bardziej interesujące.

 

To wino dobrze pokazuje znaczenie czasu dla struktury i charakteru czerwieni. Rozwinęły się w nim bardzo przyjemne, łagodne aromaty dojrzałych ciemnych owoców oraz nuty dżemowe – konfiturowe. Przy tym wino zachowało solidną kwasowość , co w połączeniu z dość dużą tanicznością jest bardzo interesujące. Nie jest to raczej propozycja dla miłośników wyłącznie gładkiej, nudnej harmonii. To wino dla tych, którzy lubią gdy w ustach sporo się dzieje. Daje dużo nieoczywistej przyjemności.

 

Wino jest kupażem odmian: marechal foch, regent, cabernet cortis. Fermentowało i dojrzewało bez kontaktu z drewnem.

alkohol: 11%

Najlepiej smakuje w temperaturze 17 – 18 °C.

 

MaRoCo 2018 jest dobrym winem do picia solo. Sprawdzi się w połączeniach kulinarnych z potrawami z tłustych, czerwonych mięs. Udźwignie nawet jagnięcinę i niektóre wydania dziczyzny. Można spróbować go również z cięższymi, wyrazistymi serami.

 

Winnica Słońce i Wiatr to niewielkie przedsięwzięcie rodzinne. Uprawa jest tam prowadzona w sposób ekologiczny, a wina powstają z możliwie niską ingerencją; część fermentuje spontanicznie, nie zawiera dodatku siarczyn, jest niefiltrowana. Producent ma w swojej ofercie dużą różnorodność, ciekawych propozycji.