.
Winostacja Polska. Pét-naty i gravlax z musami owocowymi

Winostacja Polska. Pét-naty i gravlax z musami owocowymi



wirtualne
Kiedy
2021-01-14 19:00
Dostępność
publiczne
Wstęp
wolny
Media
facebook

Wychodząc na przeciw pandemicznej tęsknocie za letnią bryzą z beztroskimi bąbelkami w tle oraz ciepłymi wieczorami spędzonymi na miejskich plażach z sączonym niespiesznie musiakiem, Winostacja Polska zaprasza na wyjątkową karnawałową degustację online. W rolach głównych najmodniejsze wina ostatnich sezonów, czyli pét-naty!
To naturalnie musowane, młode wina, butelkowane jeszcze przed zakończeniem fermentacji. Mają mętną wyrazistą barwę, najczęściej pomarańczową, różową lub żółtą. Są lekkie, orzeźwiające i zawierają zwykle nie więcej niż 12 proc. alkoholu. Popularnie zwane „musiakami”, a w niektórych kręgach „hipsterskimi bąbelkami”.
Pét-nat jest skrótem od francuskiego pétillant-naturel („naturalne musowanie”). Pierwsze wino musujące powstałe we Francji dzięki metodzie zwanej rural („wiejska”) pochodzi z 1531 roku, z benedyktyńskiego klasztoru Saint-Hilaire w Limonoux. Musiaki zna cała Europa, od Włoch po Morawy. W tym ostatnim kraju powstaje zresztą też inny młodziak - kuzyn pét-nata – burczak. W ostatnich latach nie brakuje i rodzimych musiaków. Czterech polskich pét-natów – z Winnicy Miłosz (1), Winnicy Jadwiga (2) oraz Winnicy Niemczańskiej (1) spróbujemy 14 stycznia.
Jak zwykle będzie to degustacja połączona z wine pairingiem. Dlatego do win Winostacja Polska przygotuje gravlax z łososia oraz cztery orzeźwiające musy owocowe, idealnie pasujące do każdego z musiaków.
 
LISTA WIN:
„Pandemiczny Musiak” 2020 z Winnicy Miłosz w Łazie
100-procentowy różowy zweigelt powstający metodą tradycyjną z aromatami cytrusów, skórki jabłka, żurawiny, rabarbaru i wiśni i wyraźnie zaznaczoną kwasowością.
!!! PREMIERA !!! Orange Pet-Nat 2020 z Winnicy Jadwiga
Niesiarkowany johanniter macerowany na skórkach przez 10 dni i fermentowany na dzikich drożdżach. Ciemno-pomarańczowy kolor i aromaty suszonej moreli, pigwy, skórki jabłka i pomarańczy.
Rondo Rose Pet-Nat 2018 z Winnicy Jadwiga
Wino jednoszczepowe z odmiany Rondo produkowane technologią wina białego. Motywem przewodnim są aromaty poziomek, truskawek i malin. Wino ma piękny malinowy kolor.
!!! ABSOLUTNA PREMIERA!!! Pet-Nat z Johannitera z Winnicy Niemczańskiej.
Wino nie zostało jeszcze odkorkowane, będą Państwo pierwszymi, którzy go spróbują!
 
LISTA PRZEKĄSEK:
przygotowanych przez Winostację Polska:
Gravlax z łososia atlantyckiego + 4 rodzaje musów owocowych:
Mus z zielonego jabłka
Mus z malin
Mus z pomarańczy
Mus cytrynowy
 
PAKIET DEGUSTACYJNY DLA 1 OSOBY ZAWIERA:
4 buteleczki z każdym z win (po 50 ml),
8 plasterków gravlaxa z łososia (po 25 g)
4 słoiczki z musami owocowymi (po 40 g)
Cena biletu: 80 zł/1 os.
Liczba biletów ograniczona.
Pakiet dostarczymy uczestnikom do domów w dzień degustacji ze względu na dbałość o jakość musującego wina (na prośbę bezkontaktowo).
Spotkamy się zdalnie 14 stycznia (czwartek) o g. 19 – 20.30. Gośćmi dziennikarki Marty Wróbel, pomyslodawczyni projektu, będą właściciele winnic.
Uczestnicy degustacji po zapłaceniu za bilet, dostaną linka do transmisji online. Będą mogli otworzyć go z pozycji przeglądarki internetowej i uczestniczyć w degustacji.
Obowiązuje przedpłata! Bilety można rezerwować wysyłając wiadomości prywatne na FB lub IG Winostacji Polska lub pisząc maila na winostacja.polska@gmail.com.
Winnica Miłosz w Łazie (powiat zielonogórski)
"Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli – jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu – w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy – winna latorośl rosła na 50 ha.
Do dziś na okolicznych polach rosną stare krzewy takich odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta. Naszą zaletą jest to, że uprawiamy wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę.
Cieszymy się zwłaszcza cytrusowymi w charakterze winami z Białego Burgunda, ale polecamy też muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda. Chlubą winnicy jest Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałych wiśni i czereśni.”.
Winnica Jadwiga (Ozorowice, powiat trzebnicki)
„Winnica znajduje się w paśmie grzbietu południowego Wzgórz Trzebnickich. Została założona w roku 2015 roku. Posadzne zostały odmiany tzw. mieszańce: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Johanniter, Muscaris i Solaris. W 2016 r. miały miejsce pierwsze zbiory, a wino fermentuje w stalowych zbiornikach. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi, Św. Jadwigi Śląskiej, a logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej.”
Winnica Niemczańska (Niemcza, powiat dzierżoniowski)
„Winnica powstała w 2017 r. Położona na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Przy budynku winiarni nasadzone zostaną historyczne szczepy winorośli śląskich tj. Gutedel i Auxerrois. Na winnicy nasadzono dwa typy szczepów. Klasyczne vitis vinifera tj. Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris i czeska Palava (krzyżówka Tramina červený i Müller Thurgau). Nowoczesne PIWI reprezentują zaś szczepy takich winorośli jak Solaris, Cabernet Blanc (pochodzi od Cabernet Savignion), Muscaris (Solaris z Muskat Biały) i Cabernet Cortis (krzyżówka Cabernet Sauvignon i Solaris). Łącznie nasadzenia to 3,1ha. Obecnie trwa dosadzanie na tarasach i od 2020r. będziemy dysponować ponad 4ha. Nasze wina doskonale komponują się z daniami w restauracjach w hotelu Niemcza Wino&Spa i Sowia Dolina Drink&Eat&Sleep.”
Wszystkie opisy pochodzą ze stron internetowych winnic.
 
źródło: https://www.facebook.com/events/1049293918906531/